Strona główna/Aktualności/Miasto/Pierwszy autobus hybrydowy już w Rybniku

Pierwszy autobus hybrydowy już w Rybniku

02.07.2023 Miasto

Pierwszy z 11 autobusów hybrydowych zakupionych przez spółkę Komunikacja Miejska Rybnik jest już w Rybniku. Nowe autobusy firmy Solaris Bus &Coach Sp. z o. o, która wygrała ogłoszony przez spółkę przetarg, powinny wyjechać na rybnickie drogi jeszcze w lipcu.

Pierwszy autobus hybrydowy już w Rybniku. Zdj. Adam Nosiadek

Napęd tych pojazdów to tzw. pełna hybryda, czyli połączenie napędu spalinowego z elektrycznym, umożliwiającym przejechanie kilkuset metrów wyłącznie na silniku elektrycznym, czyli zeroemisyjnie.

Rozwiązanie pozwala na wykorzystanie wyłącznie energii elektrycznej przy ruszaniu z przystanków, dzięki superkondensatorom ładowanym w trakcie jazdy. Zastosowanie w pojazdach napędu hybrydowego pozwoli na oszczędności w zużyciu paliwa oraz redukcję hałasu.

Wartość 11 nowych 12-metrowych autobusów o napędzie hybrydowym to 24 mln zł. Warto dodać, że to pierwsze autobusy będące własnością miejskiej spółki, która powstała m.in. po to, by sukcesywnie zwiększać zeroemisyjny tabor autobusowy w Rybniku.

Tapicerka w nowym autobusie. Zdj. Adam Nosiadek

- Od lipca nasze autobusy hybrydowe będzie można spotkać na liniach: 4, 5, 9, 13, 14, 16, 22, 32, 46, 48, 49, 51 - zapowiada Łukasz Kosobucki, prezes spółki Komunikacja Miejska Rybnik. - Pojazdy są w pełni niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w duże czytelne kontrastowe tablice informacji pasażerskiej z zapowiedziami wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, ponadto oświetlenie zewnętrzne nad drzwiami i monitoring. W każdym pojeździe jest defibrylator AED oraz wszystkie kasowniki z możliwością płacenia e-kartą oraz kartą płatniczą. Ponadto porty USB A i C. A dla kierowcy pełna kabina i panoramiczna szyba - wymienia atuty pojazdu prezes Kosobucki.

Warto dodać, że dwa z zakupionych pojazdów będą wyposażane w standardzie pojazdów lokalnych, tj. wyższe, miękkie siedzenia z pasami, półki bagażowe oraz dwoje drzwi. Zamawiane autobusy oczywiście będą dostosowane do linii miejskich, a gdy zapotrzebowanie na pojazdy będzie mniejsze, będzie można wynająć takie pojazdy np. na wycieczkę szkolną.

- Chyba nie muszę nikogo specjalnie przekonywać, że rozwój transportu zbiorowego to dziś już nie tylko potrzeba, ale konieczność - podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Nowoczesny, zeroemisyjny, wygodny, przyjazny dla pasażera tabor autobusowy jest odpowiedzią na potrzeby naszych mieszkańców. Naszą ofertą komunikacji miejskiej chcemy też przekonać tych wszystkich, którzy podróżują po mieście samochodem niejako z przyzwyczajenia, nie biorąc od uwagę innych opcji. Przejazdy do 3 przystanków za złotówkę, nowe wiaty przystankowe, aplikacje ułatwiające lepszą orientację w rozkładach linii autobusowych i oczywiście konsekwentnie modernizowany tabor - wszystko to ułatwić ma decyzję o korzystaniu z rybnickiej komunikacji miejskiej - przekonuje prezydent.

Autobus hybrydowy w Rybniku

20 zdjęć

Pierwszy z 11 autobusów hybrydowych zakupionych przez spółkę Komunikacja Miejska Rybnik jest już w Rybniku. W czwartek, 29 czerwca nowy pojazd został zaprezentowany mediom.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry