Strona główna/Aktualności/Miasto/Pierwsze tankowania autobusów na stacji wodorowej w Rybniku

Pierwsze tankowania autobusów na stacji wodorowej w Rybniku

26.09.2023 Miasto

Kierowcy rybnickiej Komunikacji Miejskiej trenują już tankowanie wodoru na nowej stacji wodorowej, która powstała obok dworca KM, przy ulicy Budowlanych. - Dziś odbyły się pierwsze próbne tankowania. Pierwsze trzy autobusy wodorowe, zostaną wprowadzone do rozkładu jazdy 2 października - zapowiada Łukasz Kosobucki, prezes spółki Komunikacja Miejska Rybnik.

Piotr Niezgoda zajechał na stację wodorową autobusem napędzanym wodorem. Zdj. AK

Na nową stację wodorową, wybudowaną przez prywatnego inwestora obok dworca KM, autobusem wodorowym z zajezdni przyjechał Piotr Niezgoda, kierowca z długim stażem.

Pierwszy raz za kierownicą autobusu usiadł 23 lata temu, jako pracownik PKS. Jeździł wówczas Jelczami i Ikarusami, dziś prowadził nowoczesnego wodorowca.

Czy jest jakaś różnica w prowadzeniu pojazdu napędzanego wodorem? - pytamy doświadczonego kierowcę.

- Różnica tylko taka, że zamiast lusterek są kamery. To zupełna nowość. Nie patrzymy w lusterka, tylko na ekrany znajdujące się w środku - lewy i prawy. Trzeba będzie się przyzwyczaić - mówi nam Piotr Niezgoda.

Dodaje, że wodoroce od innych pojazdów, którymi dysponuje Komunikacja Miejska Rybnik są też bardziej czułe jeśli chodzi o gaz i hamulec. - Na pewno trzeba będzie bardziej uważać - mówi pan Piotr.

Pierwsze próbne tankowanie na stacji wodorowej w Rybniku. Zdj. AK

Przyznaje, że dla doświadczonego kierowcy, jazda nowym modelem nie sprawia wielkiej trudności.

- Tyle lat jestem w zawodzie, że każdym pojazdem dam radę jechać i pojadę, a do każdego jednego pojazdu trzeba się przyzwyczaić, nawet jeśli są to te same modele. Wsiadając do innego autobusu po prostu trzeba go znać, wiedzieć na co uważać, na co go stać i jak go obsługiwać - mówi Piotr Niezgoda.

Nowa stacja wodorowa w Rybniku. Zdj. AK

Dziś kierowcy ćwiczyli tankowanie na nowej stacji wodorowej. Sprawa nie jest zbyt skomplikowana. Od przyszłego tygodnia będą zajeżdżać tu już regularnie.

- Trzy pierwsze autobusy wodorowe wyjadą na trasę 2 października - zapowiada Łukasz Kosobucki.

Tankują autobusy na stacji wodorowej w Rybniku

7 zdjęć

Dziś odbyły się pierwsze próbne tankowania autobusów wodorowych na nowej stacji wodorowej w Rybniku.

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry