Strona główna/Aktualności/Miasto/Pierwszaki do szkół!

Pierwszaki do szkół!

06.03.2023 Miasto

Jutro (7 marca) rusza nabór siedmiolatków i chętnych sześciolatków do 32 miejskich podstawówek. I potrwa do 29 marca, z wyjątkiem klas sportowych, czyli szachowej w SP nr 2, żeglarskiej w SP nr 10 i interdyscyplinarnej (dżudo, lekkoatletyka, piłka nożna) w SP nr 31, do których nabór prowadzony będzie tylko do 16 marca.

Rusza nabór do pierwszych klas rybnickich podstawówek. Zdj. Arch. GR

Rodzice przyszłych pierwszoklasistów, którzy chcą posłać dziecko do podstawówki obwodowej - zgodnej z miejscem zamieszkania pierwszaka - mogą potwierdzić wolę uczęszczania do szkoły obwodowej swojego dziecka za pomocą witryny internetowej - tutaj (po wpisaniu adresu zamieszkania podpowie ona, która szkoła jest tą obwodową).

Z witryny tej należy wydrukować stosowną deklarację i podpisaną przez oboje rodziców dostarczyć do sekretariatu danej szkoły. Deklarację można też wypełnić bezpośrednio w sekretariacie obwodowej placówki.

- Rodzice, którzy wybiorą szkołę podstawową poza obwodem zamieszkania, powinni wiedzieć, że przyjęcie ich dziecka do pierwszej klasy będzie uzależnione od liczby wolnych miejsc. Oni również powinni skorzystać z witryny rybnik.elemento.pl, wypełnić wniosek, wydrukować go i dostarczyć do szkoły „pierwszego wyboru” - tłumaczy Katarzyna Fojcik, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury UM Rybnika.

Zanim 1 września pierwszaki odbiorą symboliczne tyty, ich rodzice muszą zapisać je do szkoły. Zdj. Arch. GR

We wniosku można wskazać trzy szkoły, koniecznie zaczynając od tej najbardziej preferowanej. Nie należy natomiast wskazywać szkoły obwodowej - w przypadku braku miejsc w wybranych szkołach, dziecko „z automatu” zostanie przydzielone do szkoły obwodowej.

Listy dzieci zakwalifikowanych do poszczególnych szkół podstawowych znane będą 13 kwietnia, a do 20 kwietnia rodzice będą musieli pisemnie potwierdzić zadeklarowany wcześniej wybór. Ostateczna lista uczniów klas pierwszych znana będzie 24 kwietnia.

(S)

do góry