Strona główna/Aktualności/Miasto/Perony w Niewiadomiu i Niedobczycach po liftingu

Perony w Niewiadomiu i Niedobczycach po liftingu

11.08.2022 Miasto

O wiele wygodniej wsiąść dziś do pociągu w Niewiadomiu i Niedobczycach, gdzie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowały perony. Prace kosztowały 8 milionów złotych. Niedługo podobnej modernizacji ma się doczekać przystanek na Paruszowcu.

Nowy peron w Niewiadomiu. Zdj. PKP PLK

Mieszkańcy Rybnika mają zapewnione wygodniejsze podróże do Bielska Białej, Katowic i Raciborza, dzięki przebudowanym przystankom.

Nowy peron w Niewiadomiu

Podróżni korzystają już z nowego peronu nr 2 w Niewiadomiu.

- Na obiekcie zamontowano nową wiatę, ławki i oświetlenie. Orientację w podróży ułatwiają tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się skorzystają z pochylni. Peron jest podwyższony, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Na antypoślizgowej nawierzchni zastosowano ścieżki naprowadzające. Wymieniono też tor na długości peronu oraz dwa rozjazdy. Obecnie prace prowadzone są na sąsiednim peronie i torze - informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W Niewiadomiu - gdzie istnieje możliwość mijania się pociągów na jednotorowej trasie od Rybnika Towarowego do Suminy - prace objęły przebudowę peronu jednokrawędziowego oraz dobudowę drugiego, w zamian za istniejący peron w międzytorzu.

Nowa wiata w Niedobczycach

Nowy peron w Niedobczycach. Zdj. PKP PLK

W Niedobczycach wyremontowano 110 m peronu jednokrawędziowego, który został udostępniony podróżnym. Docelowo obiekt będzie miał 150 m. Zamontowano nową wiatę i oświetlenie oraz tablice informacyjne. Wymieniono też tor.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują zadanie w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wartość inwestycji to ponad 8 mln zł netto. Zakończenie prac planowane jest w IV kwartale 2022 roku.

Miliard złotych na budowę i modernizację przystanków kolejowych

Rada Ministrów przyjęła 19 maja 2021 r. uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra
Infrastruktury. Program został zaktualizowany 15 czerwca 2022 r. uchwałą Rady Ministrów w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania planu realizacji zadania.

Program przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych.

Peron na Paruszowcu doczeka się remontu

W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

W woj. śląskim program przystankowy obejmuje na liście podstawowej 13 lokalizacji. To m.in. Rybnik Paruszowiec, Wodzisław Śląski Centrum i Warszowice. Nowe przystanki Katowice Ochojec, Murcki, Kostuchna i Podlesie Saska będą zbudowane na linii 142 Katowice Ligota - Tychy. Pod koniec roku rozpocznie się budowa przystanku Koniecpol Centrum, a przystanek Pawłowice Studzionka powstanie na linii Żory - Chybie do końca 2023 r.

Opracowanie Redakcja

do góry