Strona główna/Aktualności/Miasto/Patriotyzm z przebojami

Patriotyzm z przebojami

10.11.2022 Miasto

Już tradycyjnie w przededniu Święta Niepodległości w II LO im. A. Frycza Modrzewskiego odbyła się niepodległościowa uroczystość, zorganizowana wspólnie przez społeczność szkoły i rybnicki oddział Związku Piłsudczyków.

Lata dwudzieste, lata trzydzieste... w II LO im. A. Frycza Modrzewskigo. Zdj. Wacław Troszka

W jej pierwszej, artystycznej części utalentowani uczniowie przypomnieli atmosferę i nastroje panując w dwudziestoleciu międzywojennym. W programie przygotowanym pod kierunkiem nauczycielki historii Jolanty Palińskiej przypomnieli m.in. nieśmiertelne przeboje takie jak „Ostatnia niedziela” i „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, ale też żydowski skecz „Sęk”, znany z wykonania Edwarda Dziewońskiego i Wiesława Michnikowskiego, czyli kabaretu Dudek.

W II LO można było dzisiaj usłyszeć śpiewających licealistów. Szkolny kwartet zaśpiewał wielki przebój Mariana Hemara z 1934 roku

Pod znakiem lat dwudziestych i trzydziestych minionego wieku w II LO upłynął cały dzisiejszy dzień, a uczniów poproszono, by pojawili się w szkole w strojach z tego okresu.
Druga część spotkania w szkolnej auli miała już wyraźnie historyczno-patriotyczny charakter. - Patriotyzm nie jest na co dzień. Ale jeśli nadejdzie chwila próby, to jestem pewien, że polska młodzież pokaże miłość do ojczyzny. Patriotyzm to właśnie miłość do ojczyzny - mówił płk Tadeusz Dłużyński ze Związku Piłsudczyków. Wspomniał też bohaterów polskiej walki o niepodległość i przytoczył wiele historycznych wydarzeń świadczących m.in. nie tylko o wielkiej miłości do ojczyzny marszałka Józefa Piłsudskiego, ale też o jego zmyśle strategicznym.

Płk Tadeusz Dłużyński opowiedział uczniom i nauczycielom o polskich bohaterach i patriotach. Zdj. Wacław Troszka

- Nasza ojczyzna ma historię piękną, z której możemy być dumni - podkreślał płk Dłużyński. Później na szkolnym korytarzu pod poświęconą Piłsudskiemu tablicą uczestnicy uroczystości, w tym wiceprezydent Rybnika Janusz Koper, złożyli wiązanki kwiatów.
(WaT)

Niepodległościowo w II LO

18 zdjęć

Już tradycyjnie w przededniu Święta Niepodległości w II LO im. A. Frycza Modrzewskiego odbyła się niepodległościowa uroczystość, zorganizowana wspólnie przez społeczność szkoły i rybnicki oddział Związku Piłsudczyków.

 

do góry