Strona główna/Aktualności/Miasto/Pasieka w Powstańcach i sala szkoleniowa w Tyglu (..)

Pasieka w Powstańcach i sala szkoleniowa w Tyglu nagrodzone!

22.03.2023 Edukacja

- W tym roku oceniliśmy aż 10 projektów. Były wśród nich prawdziwe perełki, dlatego po raz pierwszy w historii szkolnego budżetu partycypacyjnego postanowiliśmy nagrodzić aż dwa projekty, które uznaliśmy za najbardziej pomysłowe i innowacyjne - mówi Marta Pinior, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika, która wspólnie z miastem zorganizowała szóstą edycję uczniowskiego budżetu. Podczas rybnickich targów edukacji symboliczne czeki na 5 tys. złotych odebrali uczniowie I LO Powstańców i Zespołu Szkół Technicznych.

 

Laureaci 6 edycji szkolnego budżetu partycypacyjnego - uczennice Wiktoria Kozielec i Paulina Jądro z I LO Powstańców oraz Tomasz Niemczyk z popularnego Tygla. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Pierwszy z nagrodzonych projektów autorstwa I LO Powstańców - „Nie będzie ich, nie będzie nas” - zakłada powstanie domków dla pożytecznych pszczół murarek, które mają ogromny wkład w funkcjonowanie całego ekosystemu i jak mówią pomysłodawczynie projektu szybko adaptują się do nowym środowisku i nie mają żądeł, więc opieka nad nimi nie będzie stanowić problemu dla szkolnych pszczelarzy-amatorów.

- W opracowanym przez ONZ planie zrównoważonego rozwoju do roku 2030 jednym z najistotniejszych celów jest ochrona bioróżnorodności. Wiemy, jak ważną rolę odgrywają w niej pszczoły, stąd pomysł na przyszkolną pasiekę, która będzie służyć nie tylko szkole, ale też dzielnicy i miastu - opowiada Paulina Jądro z I LO.

- Wybraliśmy murarki, żeby nie było obaw, że pszczoły mogą kogoś użądlić. Zakładamy, że na przyszkolnych terenach zielonych stanie 5 domków, ale wszystko będzie zależało od trwającej tu dziś budowy sali gimnastycznej - dodaje Wiktoria Kozielec.

Powstaną tam również domki dla owadów, które dodatkowo zawisną też w parkach w dzielnicy Śródmieście. Uczniowie wezmą również udział w warsztatach z pszczelarzem, a wokół szkoły posadzą róże, lawendy i inne krzewy.

- Co ważne będą to nie tylko kwiaty miododajne, bo pszczoły murarki nie produkują miodu - dodają Wiktoria i Paulina, które projekt opracowały wspólnie z Mają Zmorek pod okiem nauczycielki Sabiny Kotryby.

Laureatów poznaliśmy podczas rybnickich targów edukacji, które odbyły się po pandemicznej przerwie i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ósmoklasistów. Zdj. (S)

Drugi z nagrodzonych projektów -„O tym, jak z bele kogo zrobić fachmana” - przygotowali uczniowie ZST, czyli popularnego Tygla. Zakłada on utworzenie sali szkoleniowej poprawiającej efektywność nauki. Dzięki niej uczniowie będą poszerzać wiedzę na temat programowania, ale nie tylko.

- W dzisiejszych czasach brakuje wykształconych fachowców, a każdy musi przecież czasem coś naprawić, bo urządzenia się psują, a serwisantów brak. Chcemy przybliżać podstawy techniki również najmłodszym, bo to wstęp do wielu przyszłościowych zawodów jak mechatronik, robotyk czy automatyk. W naszej sali, którą będzie można wynajmować też na szkolenia, znajdą się urządzenia pomiarowe i te pomagające w przekazywaniu wiedzy, jak rzutnik - wyjaśnia Tomasz Niemczyk, który wspólnie z innymi uczniami: Mateuszem Niedobeckim i Przemysławem Walotką, pod okiem Michaliny Rusińskiej przygotował nagrodzony projekt.

Szkoły prześcigały się w pomysłach, jak przyciągnąć do siebie nowych uczniów. Urszulanki postawiły na efekt wow! Zdj. (S)

Laureatów szóstej edycji szkolnego budżetu partycypacyjnego poznaliśmy wczoraj (21 marca) w Ekonomiku podczas 15 Rybnickich Targów Edukacji. Wzięło w nich udział prawie 3 tys. ósmoklasistów z Rybnika i okolic, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą tutejszych szkół ponadpodstawowych.

- To bardzo pożyteczne przedsięwzięcie, pozwala bowiem młodym ludziom, wkraczającym w kolejny etap edukacji, poznać pełną ofertę szkół ponadpodstawowych - kierunki i zawody w jakich kształcą, ale daje też szansę na rozmowę z ich nauczycielami i uczniami. Tegoroczne spotkanie w Ekonomiku, wyjątkowe, bo po trzyletniej przerwie, zaowocuje pewnie wieloma świadomymi wyborami, które w przyszłości otworzą przed absolwentami podstawówek drzwi do kariery - mówiła Katarzyna Sładczyk, dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych, gospodarza targów.

Rybnickie szkoły prześcigały się w pomysłach, jak przyciągnąć do siebie nowych uczniów. A w tym roku mury rybnickich podstawówek opuści 1951 ósmoklasistów.

- Warto wybrać I LO. To super szkoła! - przekonuje Marta Pinior, przewodnicząca MRM i maturzystka Powstańców.

Podczas targów stowarzyszenie Motors Rybnik zaprezentowało młodzieży projekt toru kartingowego, który ma szanse powstać w naszym mieście. Była też możliwość, by usiąść w profesjonalnym gokarcie i odbyć wirtualną przejażdżkę. Zdj. (S)

Warto dodać, że rybnickie targi edukacji miały też swoją drugą odsłonę - w rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego, gdzie przygotowano ofertę dla maturzystów. Odbyły się tam również warsztaty oraz prelekcja Rezi'ego - Remigiusza Wierzgonia, youtubera na temat prowadzenia własnego biznesu i budowania przyszłości zawodowej w zgodzie z marzeniami.

Rezi na targach edukacyjnych w Rybniku

8 zdjęć

O "Pomyśle na siebie" podczas spotkania z maturzystami opowiadał dziś Remigiusz Wierzgoń, czyli "Rezi", popularny influencer i przedsiębiorca. Rybnickie Targi Edukacyjne dla Maturzystów na kampusie zorganizowało miasto wespół z rybnicką filią Uniwersytetu Ekonomicznego. Dla młodzieży przygotowano m.in. warsztaty komputerowe, podczas których szukano np. odpowiedzi na to, jak czytać sprawozdanie finansowe na podstawie CD PROJEKT, producenta "Wiedźmina". Uczniowie mieli też okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni wyższych oraz szkół policealnych.

Rybnickie Targi Edukacji z atrakcjami

20 zdjęć

21 marca w rybnickim Ekonomiku odbyły się 15 Rybnickie Targi Edukacji, które cieszyły się sporym zainteresowaniem ósmoklasistów, a rybnickie szkoły ponadpodstawowe przygotowały ciekawe i barwne stoiska. W trakcie targów poznaliśmy też laureatów 6 edycji szkolnego budżetu partycypacyjnego. Tym razem Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika postanowiła nagrodzić dwa z 10 nadesłanych przez szkoły projektów, a symboliczne czeki na 5 tys. złotych odebrali uczniowie I LO Powstańców i Zespołu Szkół Technicznych.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Szkolny Budżet Partycypacyjny po raz siódmy w Rybniku
Szkolny Budżet Partycypacyjny po raz siódmy w Rybniku

Szkolny Budżet Partycypacyjny po raz siódmy w Rybniku

Młodzieżowi radni z Rybnika kończą kadencję
Młodzieżowi radni z Rybnika kończą kadencję

Młodzieżowi radni z Rybnika kończą kadencję

do góry