Strona główna/Aktualności/Miasto/Park Czempiela w Niedobczycach będzie gotowy w listopadzie

Park Czempiela w Niedobczycach będzie gotowy w listopadzie

21.10.2022 Miasto

Do końca listopada powinny zakończyć się prace w Parku Czempiela w rybnickiej dzielnicy Niedobczyce, który przechodzi gruntowną przebudowę. 

 Przenosiny muszli koncertowej były jedną z najważniejszych zmian w zagospodarowaniu Parku Czempiela. Zdj. M.Koczy


W ramach trwającej inwestycji żelbetowa muszla koncertowa przeniesiona została na drugą stronę parku - czerwcowa przeprowadzka budowli była jedną z najważniejszych zmian w zagospodarowaniu tego miejsca.

Przed zadaszoną sceną otaczającą muszlę koncertową, powstaje amfiteatralna widownia w formie schodów z siedziskami, osadzonych w naturalnie ukształtowanym zboczu parkowym. Ścieżki wokół otoczonego starodrzewem amfiteatru są przebudowywane tak, aby umożliwić wejścia na poszczególne poziomy widowni.

Przed muszlą koncertową powstaje amfiteatralna widownia. Zdj. M.Koczy
W tej chwili trwają prace związane z osadzeniem łuków stanowiących podporę zadaszenia sceny. Wykańczany jest też budynek socjalny, w którym znajdą się pomieszczenia dla artystów i toalety.

Prace w parku wykonuje wybrana w przetargu firma GRANI-TEC z Rybnika za kwotę 3.797.010 zł.

Jesień w parku Czempiela w Niedobczycach. Zdj. Michał Koczy

Przebudowa niedobczyckiego Parku Czempiela jest częścią unijnego projektu pn. „Zwiększenie funkcjonalności zabytkowego parku im. Henryka Czempiela, w kontekście procesu rewitalizacji dzielnicy Niedobczyce w Rybniku”, na realizację którego Miasto pozyskało środki w wysokości 2 992 089,02 zł. Projekt ten obejmuje dwa zadania - pierwsze związane jest właśnie z przeniesieniem muszli koncertowej i zagospodarowaniem terenu wokół niej, drugie (już zakończone) to modernizacja sąsiadującego z parkiem placu zabaw.

Park Czempiela postwał dla górników kopalni Rymer

Park w dzielnicy Niedobczyce założony został przy osiedlu górniczym kopalni Rymer pod koniec lat 30. XX wieku. W latach 50. na lekko opadającym parkowym zboczu zabudowano żelbetową muszlę koncertową. Przez kilkadziesiąt ostatnich lat miejsce to było świadkiem wielu znaczących imprez muzycznych i kulturalnych. Choć upływający czas nie był łaskawy dla plenerowej, niedobczyckiej sceny, wkrótce zostanie jej przywrócona dawna świetność.

Opracowanie Redakcja

 

do góry