Strona główna/Aktualności/Miasto/PGE zbuduje w Rybniku nowy, gazowy blok energetyczny

PGE zbuduje w Rybniku nowy, gazowy blok energetyczny

09.02.2023 Miasto

W ciągu niespełna czterech lat na terenie należącym do elektrowni Rybnik, w sąsiedztwie istniejącego, zostanie wybudowany jeden z największych w Europie bloków gazowo-parowych o mocy 882 megawatów, który docelowo zastąpi wyłączane z eksploatacji cztery bloki węglowe o mocy 900 megawatów. Dwa z nich, najstarsze w zakładzie, wyłączono już w 2021 roku, dwa kolejne, które wciąż pracują zostaną wyłączone już po uruchomieniu nowego bloku, co zaplanowano na grudzień 2026 roku.

Umowę na budowę gazowo-parowego bloku energetycznego w Rybniku podpisali dzisiaj przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej  oraz spółek, tworzących konsorcjum, które go wybuduje. Zdj. Wacław Troszka

Obecnie elektrownia Rybnik, w której prąd wytwarza sześć węglowych bloków ma moc 1350 megawatów.
Umowę na budowę nowoczesnego bloku energetycznego w miejscu planowanej inwestycji podpisał dzisiaj prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski oraz przedstawiciele konsorcjum, które ma go wybudować, czyli Polimeksu Mostostalu i spółki Siemens Energy. Umowa opiewa na blisko 3 mld zł; 760 mln zł to z kolei wartość wieloletniej umowy serwisowej, którą również dzisiaj podpisano.

- Podpisana umowa rozpoczyna jedną z największych i najbardziej nowoczesnych inwestycji energetycznych na Śląsku. Blok gazowo - parowy, który powstanie zmniejszy emisyjność krajowej gospodarki, a tym samym przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Rybniku i w Regionie. Przyniesie to także oszczędności przy zakupie uprawnień do emisji CO2 w Grupie PGE - mówił dzisiaj w Rybniku prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Podkreślił też, że inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i zapewni stabilne dostawy energii dla ok. 2 mln gospodarstw domowych oraz nowe miejsca pracy zarówno w trakcie budowy, jak i w czasie późniejszej eksploatacji. Usłyszeliśmy również zapewnienie, że nowy blok nie będzie zasilany rosyjskim gazem.

Wiceprezydent Rybnika Janusz Koper (po lewej) w rozmowie z prezesem zarządu PGE Wojciechem Dąbrowskim (po prawej); w środku Paweł Noga, prezes spółki celowej Rybnik 2050. Zdj. Wacław Troszka

Wiceprezydent Rybnika Janusz Koper wyraził z kolei nadzieję, że inwestycja PGE okaże się bardzo konkretnym impulsem rozwojowym dla miasta i sąsiednich miejscowości.

- Można powiedzieć, że to finał ponad dziesięciu lat dyskusji, rozmów, spotkań i negocjacji na temat inwestycji związanej z energetyką w Rybniku. To bardzo dobry i ważny sygnał dla miasta, że taki zakład powstanie i przez następnych 20 lat będzie funkcjonował. Jesteśmy do tego przygotowani i deklarujemy pełną współpracę z inwestorem i wykonawcami. Przy budowie bloku ma być zatrudnionych blisko dwa tysiące osób, które będą musiały gdzieś zamieszkać, coś zjeść i jakoś dotrzeć na plac budowy. Mam nadzieję, że to wszystko przyniesie miastu wymierne korzyści - mówi Janusz Koper. Zauważa, że do transportu dużych. ponadnormatywnych elementów i urządzeń jest przygotowane rondo golejowskie w ciągu ul. Gliwickiej.

To tu powstanie zasilany gazem blok energetyczny, który zastąpi cztery stare, węglowe bloki elektrowni Rybnik. Zdj. Wacław Troszka

Teren, na którym powstanie nowy zakład PGE przekazała już swojej spółce celowej Rybnik 2050. Projekt budowlany przygotuje generalny wykonawca, a inwestor jeszcze w tym roku będzie chciał uzyskać pozwolenie na budowę.
Od stycznia na terenie elektrowni trwa już budowa kotłowni rozruchowej, która ma umożliwić bardziej elastyczne wyłączanie i włączanie węglowych bloków energetycznych.
Blok, który powstanie w Rybniku będzie największym i najbardziej sprawnym blokiem tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie i będzie spełniał najbardziej restrykcyjne limity emisyjne dla tego typu urządzeń. Emisja pyłu i tlenków siarki zostanie ograniczona niemal do zera, co ma w istotny sposób wpłynąć na jakość powietrza w Rybniku i w okolicy. Blok będzie można zasilać również wodorem, natomiast tak jak obecnie działające bloki węglowe będzie on chłodzony wodą z Zalewu Rybnickiego.

Prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski podkreślał, że nowy rybnicki blok poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zapewnił też, że nie będzie on zasilany rosyjskim gazem. Zdj. Wacław Troszka

Jak informuje PGE rybnicka inwestycja zostanie częściowo sfinansowana ze środków, które grupa pozyskała z nowej emisji akcji PGE w 2022 roku.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry