Strona główna/Aktualności/Miasto/Oszpecony Teatr w Rybniku. Za niszczenie zabytku grozi kara (..)

Oszpecony Teatr w Rybniku. Za niszczenie zabytku grozi kara więzienia

19.07.2023 Miasto

Pod osłoną nocy ktoś oszpecił elewację Teatru Ziemi Rybnickiej. Sprawca może słono za to zapłacić, bo od niedawna rybnicki teatr jest chronionym prawem zabytkiem, a niszczenie zabytku jest przestępstwem, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności.

Oszpecona ściana Teatru Ziemi Rybnickiej. Zdj. AK

Wielkie czerwono-szare graffiti szpeci elewację Teatru Ziemi Rybnickiej. Ściana zostałą pobazgrana w nocy z wtorku na środę 19 lipca. Dyrektor placówki zgłosił już sprawę policji. Jutro specjalistyczna firma oszacuje koszty usuwania farby.

- Pierwszy raz od kiedy pracuję w teatrze, czy odkąd działam w sferze samorządowej, zdarzyło się coś takiego. Teraz teatr jest zabytkiem i taki czyn nie jest już tylko wykroczenie a przestępstwem zgodnie z ustawą o ochronie zabytków - przyznaje Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.

Rzeczywiście zgodnie z prawem (artykuł 108 Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami) - kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Teatr Ziemi Rybnickiej jest zabytkiem. Zdj. AK

Policja już szuka sprawcy. - Przyjęliśmy zgłoszenie. Do zdarzenia doszło prawdopodobnie po północy. Zajmujemy się sprawą - przyznaje starszy sierżant Szymon Muras z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Przypomnijmy, kilka miesięcy temu Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wpisał do rejestru zabytków Teatr Ziemi Rybnickiej wraz z "Okrąglakiem", czyli Domem Rzemiosła.

- Kluczową formą ochrony obiektu jest wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków. Taki wpis nie tylko chroni obiekt przed niepożądanymi działaniami, ale też buduje świadomość społeczną - wiedząc, że dany obiekt jest zabytkiem, patrzymy na niego inaczej, bardziej doceniamy - tłumaczył Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku.

O Teatrze i Okrąglaku - nowych zabytkach Rybnika czytaj tutaj

Do tematu będziemy wracać. (AK)

 

 

do góry