Strona główna/Aktualności/Miasto/Operacja czysta Ruda

Operacja czysta Ruda

16.09.2023 Miasto

- Chcemy posprzątać tereny wzdłuż rzeki Rudy - od mogiły 446 ofiar Marszu Śmierci aż do zalewu. Grupa „Aktywni” ze Stodół organizuje sprzątanie rzeki Rudy, ale na innym odcinku - od zalewu w dół, a ten rejon nie był dotąd sprzątany i spacerując tutaj uznałem, że warto to zmienić - mówi Bartosz Gliwa z 6 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej o dzisiejszej „Operacji czysta Ruda”.

 

- Chcemy posprzątać tereny wzdłuż rzeki Rudy - mówi Bartosz Gliwa (drugi z lewej) z 6 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej o „Operacji czysta Ruda”, w której wzięło udział wielu młodych ludzi, głównie harcerzy. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

W akcję sprzątania zaangażowało się około 100 młodych ludzi, głównie harcerzy z Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej - od zuchów po instruktorów. Spotkali się dziś rano - 16 września w Dniu Sprzątania Świata - pod zbiorową mogiłą 446 ofiar Marszu Śmierci w rejonie Ronda Europejskiego i zakasali rękawy.

Grupa doświadczonych wodniaków wzięła udział w spływie kajakowym. Zdj. (S)

Zapatrzeni w worki i rękawice wyruszyli na wyznaczone trasy wzdłuż rzeki, sprzątając okoliczne lasy i tereny spacerowe, a grupa doświadczonych wodniaków wsiadła do kajaków, popłynęła Rudą, by posprzątać samą rzekę, choć akurat w tym rejonie, nie jest ona bardzo zaśmiecona. Harcerze nie obawiali się też doniesień o występowaniu sinic.

- Na tym terenie ich nie stwierdzono. Sinice pojawiły się po drugiej stronie, w okolicach Rud - wyjaśnia Bartosz Gliwa.

Wzdłuż rzeki i na rzece trwała "Operacja czysta Ruda". Zdj. (S)

„Operacji czysta Ruda” zakończyła na terenie Stanicy Wodnej 6 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej nad Zalewem Rybnickim, gdzie podsumowano akcję.

- Udało się nam zebrać naprawdę bardzo dużo śmieci, pewnie około pół tony, a może i więcej. Nie spodziewałem się, że będzie tego aż tyle - ocenia Bartosz Gliwa.

Opony, dętki, butelki, puszki po piwie, sporo plastiku - w sumie kilkanaście worków czeka już na wywiezienie.

Efekt "Operacji czysta Ruda". Zdj. (S)

- Chciałem bardzo podziękować wam za zaangażowanie. Wygraliśmy wszyscy! - mówił Bartosz Gliwa do harcerzy, którzy zebrali się przy wspólnym ognisku.

Akcję zorganizowała grupa „Ludzie z Rybnika” i Hufiec ZHP Ziemi Rybnickiej, a sfinansowano w ramach konkursu „Śląskie Lokalnie ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu NOWEFIO na lata 2021-2030”.

Operacja czysta Ruda

23 zdjęcia

Około 100 młodych ludzi, głównie harcerzy z Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej, wzięło udział w „Operacji czysta Ruda”, zorganizowanej 16 września w Dniu Sprzątania Świata, przez grupę „Ludzie z Rybnika” i hufiec. Spotkali się pod zbiorową mogiłą 446 ofiar Marszu Śmierci w rejonie Ronda Europejskiego, zakasali rękawy i wyruszyli na wyznaczone trasy wzdłuż rzeki, sprzątając okoliczne lasy i tereny spacerowe, a grupa doświadczonych wodniaków wsiadła do kajaków i popłynęła Rudą. Akcję podsumowano na terenie Stanicy Wodnej 6 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej nad Zalewem Rybnickim.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry