Strona główna/Aktualności/Miasto/Nowy Park Śródmiejski w Rybniku szykuje się na wiosnę

Nowy Park Śródmiejski w Rybniku szykuje się na wiosnę

06.03.2023 Miasto

Rybnicka wiosna rozkwitnie w nowym Parku Śródmiejskim, który powstaje w pobliżu ronda przy ul. Śródmiejskiej i Obwiedni Południowej, między ulicą Młyńską a rzeką Nacyną. Nowy teren rekreacyjny jest już prawie gotowy.

 Kolorowe ławeczki zainstalowano już w Parku Śródmiejskim. Zdj. M.Koczy

Drzewa, śpiew ptaków i szum rzeki - nic dziwnego, że to malownicze miejsce z charakterystycznym wiaduktem Cztery Mosty w oddali, już wcześniej cieszyło się sporą popularnością spacerowiczów z okolicznych osiedli i domów oraz rowerzystów korzystających z biegnącego tędy fragmentu bulwarów nad Nacyną. Potencjał tego miejsca postanowiono wykorzystać jeszcze lepiej.

Wytyczono nowe ciągi komunikacyjne. Zdj. M.Koczy

- Zarząd Zieleni Miejskiej sukcesywnie zmienia to miejsce w pełnoprawny teren rekreacyjny. Najpierw był czas na prace planistyczno-projektowe, potem teren oczyściliśmy, a następnie przystąpiliśmy do robót wykonawczych. Dodaliśmy nowe elementy, zwracając uwagę, by jak najwięcej z tego terenu pozostawić w stanie możliwie nienaruszonym - z zielenią, która już była w tym miejscu - informuje Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Celem było stworzenie przyjaznej, zielonej przestrzeni służącej mieszkańcom. Dlatego w powstającym parku wyznaczono nowe ciągi komunikacyjne oraz miejsca na kolejne nasadzenia. Koncepcja obejmuje też elementy małej architektury - wiele z zaplanowanych prac już zrealizowano.

Prace są na ukończeniu. Zdj. Michał Koczy

- Ścieżka przebiegająca przez park jest już ukończona i można z niej korzystać, podobnie jak z niedawno ustawionych ławek, które malowniczo kręcą się wokół drzew. W najbliższym czasie ustawione zostaną również leżaki i pergole, które będą tworzyły „bramę wejściową” do parku. Po ich montażu w parku będą już zainstalowane wszystkie zaplanowane i zakupione elementy małej architektury. Dokończenia będą wymagały jedynie planowane nasadzenia krzewów i drzew, które chcemy zrealizować w marcu - precyzuje Karolina Skorupa-Fojcik, architekt krajobrazu ZZM, zastępca kierownika Dział Terenów Zieleni.

Tymczasem… w parku pojawiły się już pierwsze oznaki wiosny w postaci dziko rosnących przebiśniegów. Niebawem, jak tylko temperatura będzie nieco wyższa, przy rondzie zakwitnie pole krokusów.

Park Śródmiejski w Rybniku prawie gotowy

8 zdjęć

Zadrzewiony teren w pobliżu ronda przy ul. Śródmiejskiej i Obwiedni Południowej, między ulicą Młyńską a rzeką Nacyną w Rybniku, staje się pełnoprawnym terenem rekreacyjnym.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry