Strona główna/Aktualności/Miasto/Nowe wyświetlacze, głośniki i zegary na dworcu kolejowym (..)

Nowe wyświetlacze, głośniki i zegary na dworcu kolejowym i przystankach w Rybniku

04.01.2024 Miasto

Podróżujący koleją zyskają lepszą informację o kursowaniu pociągów na stacjach i przystankach od Żor przez Rybnik do Nędzy. Pojawią się tam nowe zegary, wyświetlacze i komunikaty, a bezpieczeństwo podróżnych zwiększy monitoring. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały wartą 17 mln zł netto umowę z wykonawcą prac, które sfinansowane zostaną ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Na stacji i przystankach w Rybniku pojawią się nowe głośniki i zegary. Zdj. A.Król

Na stacji Sumina i przystankach: Rybnik Piaski, Rybnik Gotartowice, Szczejkowice, Górki Śląskie, Szymocice i Nędza Wieś planowany jest montaż głośników i zegarów. Na stacjach Rybnik, Żory i Nędza zamontowane zostaną także wyświetlacze informujące o najbliższych pociągach, a monitoring zwiększy bezpieczeństwo podróżnych.

- Dzięki przeprowadzonym pracom, system obsługi pasażerskiej zostanie ujednolicony na całej linii. Nowe rozwiązania podnoszą poziom obsługi podróżnych i zachęcają do korzystania z kolei - informuje Katarzyna Głowacka, z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą w ramach zadań „Projekt, dostawa i uruchomienie systemów CSDIP i SMW na linii nr 148 (odcinek Żory - Rybnik)” oraz „Projekt, dostawa i uruchomienie systemów CSDIP i SMW na liniach: nr 140 (odcinek Sumina - Nędza), nr 159 (odcinek Żory - p. odg. Studzionka)”. Wartość inwestycji to 17 mln zł netto. Zadanie jest realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Zakończenie prac przewidziano na IV kwartał 2024 r.

W 2019 r. zakończyła się inwestycja realizowana przez PLK SA na odcinku Chybie - Żory - Rybnik - Nędza/Turze. Dzięki temu szybsze, sprawniejsze i bardziej komfortowe stały się podróże i transport towarów koleją od Chybia przez Żory i Rybnik do Nędzy. Podróżni korzystają z wygodnych peronów, sprawniej kursują pociągi po 60 km wymienionych torów. Inwestycja o wartości 375 mln zł netto była dofinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 
Opracowanie
rybnicka .eu
do góry