Strona główna/Aktualności/Miasto/Nowe obowiązki kominiarzy od 1 sierpnia

Nowe obowiązki kominiarzy od 1 sierpnia

28.07.2023 Miasto

Od 1 sierpnia wchodzą w życie nowe przepisy nakładające na kominiarzy nowe obowiązki związane z wykonywaniem przeglądu przewodów kominowych czy inwentaryzacji budynku. 

Prezydent spotkał się z mistrzami kominiarskimi. Zdj. Lucyna Tyl

Przy okazji kontroli kominiarze będą musieli pozyskać więcej niż dotąd danych na temat budynku. A po wizycie zamiast protokołu w formie papierowej, jakie dotąd wręczali kominiarze właścicielom budynków, wszystko zostanie wpisane do e-protokołu.

Nowe przepisy związane z wykonywaniem przeglądu przewodów kominowych czy inwentaryzacji budynku były tematem spotkania członków Zarządu Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą, które odbyło się we wtorek, 25 lipca,gościli 

Poruszano sprawy związane z obecnie testowanym ogólnopolskim systemem teleinformatycznym, oferującym e-usługi umożliwiające obywatelom i przedsiębiorcom spełnienie ich obowiązków w kwestii m.in. przeglądu przewodów kominowych.

Przedstawiciele Korporacji kominiarskiej zwrócili się do prezydenta z prośbą, by poinformować mieszkańców o tym, że na kominiarzy nałożone zostaną nowe obowiązki polegające między innymi na przeprowadzeniu uproszczonej inwentaryzacji budowlanej budynków, w których będą przeprowadzane przeglądy kominiarskie.

- Zwracam się z prośbą do mieszkańców, by wyrozumiale traktowali kominiarzy, którzy nie bez obaw podejmą nałożone na nich nowe obowiązki. Pamiętajmy, że kominiarze odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i wydajności systemów grzewczych i wentylacyjnych. Ich praca ma istotny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, a także przyczynia się do ochrony środowiska poprzez minimalizację emisji zanieczyszczeń - podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Informacje na temat nowych obowiązków kominiarzy oraz e-usług kominiarskich pojawią się m.in. na miejskiej stronie internetowej oraz na łamach Gazety Rybnickiej.

Wato dodać, że w dniach 4-6 października 2023 r. w Rybniku-Kamieniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Kominiarzy - Kominiarstwo 2030 Budowanie Przyszłości, na którą obecni na spotkaniu zaprosili prezydenta miasta.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry