Strona główna/Aktualności/Miasto/Nowe Boguszowice Stare

Nowe Boguszowice Stare

28.09.2022 Miasto

Wiele lat temu do Boguszowic (właściwie to dwie dzielnice Boguszowice Stare i Boguszowice Osiedle, różniące się charakterem zabudowy) przylgnęła łatka dzielnicy "drugiej kategorii". Ale to już historia, bo w obu sporo się ostatnio zmieniło...

W Boguszowicach powstanie nowe osiedle przy Sztolniowej. Zdj. Wacław Troszka

Kilka dni temu prezydent Rybnika Piotr Kuczera i wspierający go radni z Boguszowic Starych postanowili dać jasny sygnał, że w ciągu kilku ostatnich lat ta właśnie dzielnica za sprawą miejskich inwestycji mocno się zmieniła i dzisiaj jest dobrym miejscem do życia choć pewnie jej mieszkańców nie trzeba do tego przekonywać.

- Termomodernizacje, remonty, modernizacje i nowe inwestycje - sporo działo się i dzieje w ostatnim czasie w Boguszowicach Starych. Dzielnica pięknieje, oferując mieszkańcom wygodne życie w estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni. To przyjazne rodzinom miejsce stawiające na jakość i komfort życia - mówi rzeczniczka prasowa urzędu miasta Agnieszka Skupień.

To miejsce dobre do życia - mówił Piotr Kuczera w parku św. Wawrzyńca w centrum Boguszowic Starych. Zdj. Wacław Troszka

- Moim celem jest zrównoważony rozwój naszego miasta. Dotyczy to także infrastruktury w poszczególnych dzielnicach. Bardzo cieszą mnie wszystkie inwestycje, które poprawiają komfort życia mieszkańców. Ładne, a przede wszystkim efektywne energetycznie budynki użyteczności publicznej, bezpieczne drogi, dbanie o zielone miejsca odpoczynku i dobra oferta mieszkaniowa - właśnie te elementy składają się na to, by o danej przestrzeni powiedzieć, że jest dobra do życia. Boguszowice Stare z pewnością taką przestrzenią są - podkreślał prezydent Rybnika Piotr Kuczera w parku św. Wawrzyńca w centrum Boguszowic Starych, gdzie w minionym tygodniu spotkał się z dziennikarzami.

Sam park, stanowił przed laty otoczenie zbudowanego na początku XVIII w. drewnianego kościoła pod wezwaniem św. Wawrzyńca. W 1975 roku rozebrano go i przeniesiono do Ligockiej Kuźni. Wkrótce park przejdzie niewielką modernizację, którą przeprowadzą pracownicy Zieleni Miejskiej. Parku dotyczy też jeden z projektów lokalnych zgłoszonych do Budżetu obywatelskiego 2023. Zakłada on powstanie „ekomiejsca integracji.

Termomodernizacje w Boguszowicach. Ekologicznie i estetycznie

Swoje oblicze zmieniły placówki oświatowe. Zdj. Wacław Troszka

Całkiem niedawno swoje oblicze zmieniły placówki edukacyjne. W tym roku
za 2,4 mln zł kompleksowej termomodernizacji poddano Szkołę Podstawową nr 16 przy ul. Małachowskiego, a w ubiegłym, za ponad milion złotych, sąsiadujące z nią Przedszkola nr 18. Oba budynki zyskały nowe fasady w jasnych kolorach z barwnymi dodatkami.

Lucyna Kwiatoń-Skura, dyrektorka SP nr 16 przy ul. Małachowskiego z radnym Łukaszem Kłoskiem opowiadali o kompleksie boisk przy SP-16. Zdj. Wacław Troszka

Wkrótce rozpocznie się też termomodernizacja sąsiadującej ze skwerem harcówki. To budynek o bogatej historii, w którym kiedyś funkcjonowała organistówka. Obecnie znajduje się w zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, a na zasadach użyczenia korzystają z niego harcerze z
Boguszowickiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Ślady”.

- To wkład miasta we wspieranie organizacji pozarządowych działających w naszej dzielnicy - podkreślał radny (PO) Łukasz Kłosek.

Artur Gliwicki, dyrektor ZGM. Zdj. Wacław Troszka

Planowana inwestycja, warta nieco ponad milion złotych, obejmie m.in.: docieplenie ścian, izolację piwnic, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a przede wszystkim zmianę ogrzewania z węglowego na gazowe.

Jako, że część budynku stanowi lokal użytkowy, w którym prywatny najemca prowadzi działalność gospodarczą, zostaną tu zainstalowane dwa kotły gazowe. W tym tygodniu miasto podpisze umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą. Prace wycenione na blisko milion złotych mają potrwać niespełna rok.

Nowe mieszkania przy Sztolniowej w Rybniku

Olgierd Zaraś pokazuje plan osiedla przy Sztolniowej. Zdj. Wacław Troszka

Ważne znaczenie dla rozwoju dzielnicy będzie miała inwestycja Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które w Boguszowicach Starych przy ul. Sztolniowej zamierza wybudować pięć budynków, w których będzie łącznie 80 mieszkań (po 16 w każdym) na wynajem, mających od 31 do 60 m2 powierzchni.

Wnioski przyszłych najemców TBS „Twój Dom” przyjmuje do 3 października.

Przypominamy, że w tym przypadku wymagana jest partycypacja w kosztach budowy, czyli wpłata minimum około 30 tys. zł. TBS analizuje obecnie oferty, które spłynęły na przetarg. Jego prezes Olgierd Zaraś ma nadzieję, że prace budowlane, które będą kosztować około 25 mln zł rozpoczną się jeszcze w tym roku. Przy Sztolniowej powstanie też parking i plac zabaw.

- Mieszkania przy ul. Sztolniowej to bardzo ciekawa oferta - blisko jest szkoła, przedszkole, tuż obok przystanek autobusowy, podstawowe sklepy i stosunkowo dużo zieleni. Z tej lokalizacji do przedszkola czy szkoły rodziny będą miały 4-8 minut na piechotę. To bardzo ważny argument - zyskujemy więcej czasu z rodziną, oszczędzamy na paliwie i przeżywamy mniej stresujących sytuacji - podkreśla Olgierd Zaraś, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom”.

Lepszy dojazd i przejazd

Prezydent Piotr Kuczera wspomniał też o procesie scalania miasta, z jednej strony mentalnym, z drugiej gospodarczym i komunikacyjnym. Do tego ostatniego na pewno przyczyniła się nowa droga regionalna Pszczyna-Racibórz, która znacznie poprawiła dojazd do dzielnicy. W tym roku Rybnickie Służby Komunalne odnowiły nawierzchnię głównej dzielnicowej arterii ul. Małachowskiego. Wartość inwestycji wyliczono na 300 tys. zł. Z kolei na rok przyszły zaplanowano dodatkowe oświetlenie pięciu znajdujących się na niej przejść dla pieszych i oświetlenie niewielkiego parkingu usytuowanego przy ul. Małachowskiego naprzeciwko parku św. Wawrzyńca.

Nowoczesna dzielnica

Zachodzące zmiany cieszą samorządowców i dają nadzieję na …nowych mieszkańców.

- Te przedsięwzięcia poprawiają komfort życia obecnych mieszkańców, ale są też zachętą do tego, by w tej dzielnicy zamieszkać. Boguszowice Stare to miejsce dla tych, którzy chcą mieć blisko wszystko to, co oferuje miasto: edukację, komunikację miejską, kulturę, a jednocześnie spokój od zgiełku miasta, bezpieczeństwo i sporo zieleni - mówi Łukasz Kłosek, radny Rady Miasta Rybnika.

Boguszowice Stare to miejsce dla tych,  którzy chcą mieć blisko wszystko to, co oferuje miasto: edukację, komunikację miejską, kulturę, a jednocześnie spokój od zgiełku miasta, bezpieczeństwo i sporo zieleni - mówi Łukasz Kłosek. Zdj. Wacław Troszka

- Dzielnica pięknieje, staje się nowoczesna, zachowując jednak swój wyjątkowy klimat. Jest stosunkowo blisko śródmieścia, a jednak z dala od głośnego centrum. To po prostu dobre miejsce do życia. Coś o tym wiem, bo mieszkam tu od dziecka - dodaje radny Jan Mura.

Wacław Troszka

 

do góry