Strona główna/Aktualności/Miasto/Nowa fontanna w parku przy Wieniawskiego w Rybniku

Nowa fontanna w parku przy Wieniawskiego w Rybniku

05.04.2024 Miasto

- Pamiętam park przy ulicy Wieniawskiego z czasów, gdy byliśmy dziećmi. Uwielbialiśmy znajdującą się tu fontannę. Chcemy ożywić to miejsce, by znów stało się przestrzenią, w której chętnie będą wypoczywali mieszkańcy - mówi Wojciech Kiljańczyk, wiceprezydent Rybnika. W miejscu rozsypującego się brodzika sprzed kilku dekad jeszcze w tym roku ma powstać nowa, efektowana fontanna. Zieleń Miejska ogłosiła przetarg.

Wiceprezydent Wojciech Kiljańczyk i dyrektorka ZZM Joanna Kotynia-Gnot. Zdj. Aleksander KrólW parku między ulicami 3 Maja, Wieniawskiego i Klasztorną jakby czas się zatrzymał. Może dlatego, że to miejsce niezwykłe bo przed wojną znajdował się tu żydowski cmentarz, kolejne władze miasta delikatnie podchodziły do kwestii remontu tego miejsca?

- To miejsce ważne dla mieszkańców Śródmieścia i całego Rybnika, dlatego postanowiliśmy o nie zadbać. Temat miał być realizowany w zeszłym roku, wniosek budżetowy w tym zakresie złożyłem z myślą o 2023 roku, ale ostatecznie musieliśmy przesunąć pieniądze na budowę skateparku na Wiśniowcu, bo okazało się, że ta inwestycja jest droższa, niż wcześniej zakładano. Teraz czas przywrócić życie parkowi przy Wieniawskiego - mówi Wojciech Kiljańczyk.

W miejscu rozsypującego się brodzika sprzed kilku dekad ma powstać efektowna fontanna. - Pomysł pochodzi z 2019 roku, w którym Zarząd Zieleni Miejskiej przedstawił roboczą koncepcję obiektu. Rozmawiając o historii tego miejsca, o tym, że był tu kiedyś cmentarz żydowski, że temu miejscu należy się pamięć i szacunek, architekt współpracujący z Zarządem Zieleni Miejskiej zaprojektował ciekawą minimalistyczną instalację. Jest niecka basenowa, pod którą znajdzie się komora technologiczna i maksymalnie prosta konstrukcja samej fontanny. W środku niecki projektowane są elementy dekoracyjne w formie dominanty - czterech pionowych elementów, do których będzie doprowadzona woda. Projektant poprzez wodę próbował w sposób symboliczny pokazać element oczyszczenia, przemijania, a jednocześnie trwałości, i myślę, że to mu się udało. Projekt zdecydowanie uwzględnia charakter i powagę miejsca - mówi Joanna Kotynia Gnot, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku, która ogłosiła już drugi przetarg na to zadanie. W budżecie przeznaczono na ten cel 900 tysięcy złotych.Koncepcja renowacji fontanny

.

- Oprócz tego, że pojawi się tu nowa fontanna, ma być wykonana też drobna rewitalizacja samego parku. Wymienione zostaną między innymi ławki, odświeżone ścieżki. Chcemy przywrócić to miejsce rybniczanom. Liczymy, że będą tu znów chętnie odpoczywać mieszkańcy ulic Kościuszki, Chrobrego i całego Śródmieścia, w najbliższej okolicy znajdują się szkoły: Urszulanki, Szkoła Branżowa Izby Rzemieślniczej i liceum mundurowe. Kiedyś to miejsce żyło, chcemy by znów było chętnie odwiedzane przez mieszkańców - mówi Wojciech Kiljańczyk.

- Moja prababcia mieszkała przy ulicy Korfantego, każdego roku spędzałem tu wakacje. Do parku przychodziliśmy z dziećmi z całej okolicy, nierzadko chłodziliśmy się w tej fontannie, czego oczywiście nie powinniśmy byli robić. Chcemy by była to fajna przestrzeń wypoczynku dla wszystkich rybniczan - dodaje.

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry