Strona główna/Aktualności/Miasto/Niewiadomski „Ignacy” najlepszą przestrzenią

Niewiadomski „Ignacy” najlepszą przestrzenią

13.10.2022 Miasto

W konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022 nagrodzono Zabytkową Kopalnię „Ignacy” w Niewiadomiu.

Kapituła konkursu doceniła wysiłek Rybnika, pomysłowość i konsekwencję nagradzając Zabytkową Kopalnię „Ignacy” w kategorii „Rewitalizowana przestrzeń publiczna zabytku”.

Rewitalizacja Ignacego została doceniona. Zdj. Wacław Troszka

Rewitalizacja dawnej kopalni Hoym (później Ignacy) trwała kilka lat. Jej ostatnim etapem była adaptacja budynków maszynowni i nadszybia Szybu Kościuszko na potrzeby wystawy stałej „Wiek Pary” oraz zagospodarowanie terenu w zachodniej części kompleksu dla celów rekreacyjnych.

Autorami projektu w zakresie modernizacji wraz z rozbudową budynków nadszybia i maszynowni szybu „Kościuszko” była ABC Pracownia Projektowa Bożena Nosiła z siedzibą w Zabrzu, a w zakresie zagospodarowania terenu - Blank Architekci Sp. z o.o. z siedzibą w Zabrzu. Za roboty budowlane odpowiedzialni byli rybniccy wykonawcy Spółka Grani-tec Durczok Paweł i Durczok Anita s. c. oraz przedsiębiorstwo Techno-Serwis Group Grzegorz Kaszuba. Aranżację wystawienniczą wykonała Adventure Ekspozycje Sp. z o.o. z Katowic.

Rewitalizacja dawnej kopalni Hoym (później Ignacy) trwała kilka lat. Zdj. Lucyna Tyl

- Nagrodę przyznano za stworzenie nowych wartości dostępnych publicznie w otoczeniu i budynkach zabytkowej, najstarszej na ziemi rybnickiej Kopalni Ignacy. Stworzono nowe centrum dzielnicy Niewiadom. Wprowadzono nowe usługi publiczne, funkcje rekreacyjne, a przede wszystkim park tematyczny nawiązujący do historii miasta. Instytucja popularyzuje i upowszechnia dziedzictwo kultury industrialnej - czytamy w uzasadnieniu kapituły.

Specjaliści z Towarzystwa Urbanistów Polskich docenili przekształcenie miejsca w duchu lokalnych tradycji, zachowanie tożsamości oraz sukcesywne przywracanie do życia zdegradowanej dzielnicy poprzemysłowej w oryginalny i jakościowy sposób.

Pokaz maszyny parowej. Zdj. Wacław Troszka

Zabytkowa Kopalnia Ignacy ruszyła pełną parą w czerwcu tego roku. Oprócz pokazów pracy maszyny wyciągowej w jej ofercie znajduje się multimedialna wystawa „Wiek pary” poświęcona silnikowi parowemu i pierwszej rewolucji przemysłowej oraz SOWA - strefa odkrywania, wyobraźni i aktywności, małe centrum nauki sygnowane marką Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zwiedzający mogą skorzystać również z punktu widokowego zlokalizowanego w dawnej wieży wodnej oraz ponadhektarowego terenu rekreacyjnego z industrialnym placem zabaw i ogrodem doświadczeń.

Na Ignacym atrakcji nie brakuje. Zdj. Lucyna Tyl

- Nad rewitalizacją zabytkowego kompleksu dawnej kopalni Ignacy pracowało wiele osób, w tym byli prawnicy kopalni, którzy bronili swojego dziedzictwa. Dzięki wspólnemu wysiłkowi dawna Hoymgruba nie podzieliła losu innych, zamykanych zakładów pracy, a przeistoczyła się w klejnot architektury przemysłowej. Dziś Zabytkowa Kopalnia Ignacy to zadbany zabytek, który popularyzuje dziedzictwo przemysłowe Rybnika. Przy pomocy SOWY, małego centrum nauki czy wystawy stałej „Wiek pary” oferuje edukację w interaktywnym wydaniu, a Park Pary z industrialnym placem zabaw daje możliwość rekreacji na świeżym powietrzu. Wszystko to wpisuje się w naszą wizję miejsca mądrej rozrywki i mądrego odpoczynku - wyjaśnia prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Opracowanie: Redakcja.

do góry