Strona główna/Aktualności/Miasto/Niespodzianka z Paryża w Rybniku

Niespodzianka z Paryża w Rybniku

17.08.2022 Miasto

Dla większości kierowców przejeżdżających dzisiaj ul. Wodzisławską sporym zaskoczeniem jest widok małej wieży Eiffla, stojącej na rondzie Niedobczyce-Paryż u zbiegu Wodzisławskiej, Hetmańskiej i drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna.

Rybnicką wieżę Eiffla postawiono nocą. Zdj. Wacław Troszka
Przy użyciu dźwigu postawiono ją tam w nocy, składając na miejscu kilka przywiezionych segmentów.
Ustawienia tam małej wersji paryskiej wieży domagało się od dłuższego czasu grono samorządowców i mieszkańców Niedobczyc. Wieża Eiffla jest oczywistym nawiązaniem do tej części dzielnicy Niedobczyce, która od wielu już lat jest nazywana Paryżem.

Na wyspie centralnej ronda przy użyciu dźwigu złożono wieżę z kilku gotowych już segmentów. Zdj. Wacław Troszka

Mieszkańcy najpierw skutecznie zabiegali o pojawienie się "Paryża" w nazwie ronda, a potem o ustawienie tam małej wieży Eiffla. Po kilku latach starań dopieli swego.

Wieża doczeka się jeszcze oświetlenia, a jej otoczenie, czyli wyspę centralną ronda efektownie urządzi Zieleń Miejska. Zdj. Wacław Troszka

Ostatecznie przy konkretnym wsparciu kilku lokalnych sponsorów przedsięwzięcie jest realizowane w ramach dzielnicowego budżetu obywatelskiego. (WaT)

Mała wieża Eiffla stanęła na rybnickim Paryżu

17 zdjęć

15-metrowa wieża Eiffla stoi już na rondzie Niedobczyce-Paryż. W nocy z 16 na 17 sierpnia na przygotowanym wcześniej betonowym postumencie postawiono wieżę, którą przywieziono tu w kilku segmentach. Sąsiadujące z rondem małe osiedle od wielu lat nazywa się Paryżem. 

Czytaj także: Skąd ten Paryż w Rybniku?

do góry