Strona główna/Aktualności/Miasto/Nieserialowe imiona w Rybniku

Nieserialowe imiona w Rybniku

16.01.2023 Miasto

W ubiegłym roku najchętniej wybieranym imieniem dla nowo narodzonych dziewczynek była Maja.

Tylko nieco mniej popularne były Zuzanny, Leny, Oliwie oraz Hanny, które znajdowały się na czele poprzednich statystyk rybnickiego Urzędu Stanu Cywilnego. Po raz pierwszy w rybnickim rankingu imion męskich w 2022 roku najpopularniejsze były aż trzy, a rodzice wybierali je po 12 razy. To Nikodem i Michał oraz od lat niezmiennie w czołówce - Jakub. Równie popularnym imieniem dla nowo narodzonych chłopców był Stanisław, Paweł, Leon i Jan.

W ubiegłym roku najchętniej wybieranym imieniem dla nowo narodzonych dziewczynek była Maja, a dla chłopców Nikodem, Michał i Jakub. Zdj. Arch. Gazeta Rybnicka

W rybnickich statystykach USC 2022 pojawił się również jeden Hubert, Jeremiasz i Piotr, ale też Axel i Teo. Pojedyncze pary decydowały się na rzadkie żeńskie imiona, jak Nadzieja, Gaja, Nel, Pola, czy Chloe.

- Żaden serial nie okazał się na tyle popularny, by imiona jego bohaterów znalazły odzwierciedlenie w naszych statystykach. Tym razem rodzice wybierali bardzo różnorodne imiona, ale niekoniecznie nietypowe. Nie musieliśmy więc interweniować w żaden wybór rodziców - tłumaczy Angelika Naczyńska-Lyp, kierownik rybnickiego USC.

A tak może się zdarzyć, gdy wybrane przez rodzica imię jest dla dziecka ośmieszające lub ma zdrobniałą formę. - W minionym roku takich kontrowersji nie było. Rodzice podchodzili do wyboru imion dla swoich pociech zdroworozsądkowo. Muszą zdawać sobie sprawę, że imię nie powinno ograniczać i zawstydzać dziecka - zauważa Angelika Naczyńska-Lyp.

- Dziecko noszące zdrobniałe imię może kiedyś zajmować poważne stanowisko. Poza tym niektóre imiona mogą wyjść z mody, a ich posiadacze - zamieszkać za granicą. Oczywiście staram się nie stawać na przeszkodzie rodzicom, ale w przypadku nietypowych imion, zawsze zachęcam ich do przemyślenia swojej decyzji - dodaje kierownik USC.

Imię do zmiany?

Rocznie rybnicki USC wydaje 100-120 decyzji administracyjnych o zmianie imienia lub nazwiska. - To sporo - zauważa kierownik USC. Najwięcej przypadków dotyczy kobiet, które po rozwodzie wracają do poprzedniego nazwiska.

- Muszą jednak pamiętać o ustawowym terminie - zmiana powinna nastąpić do trzech miesięcy po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. Wtedy wystarczy złożyć w USC oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa. Jeżeli ten czas minie, konieczne jest już wszczęcie innej procedury postępowania - wyjaśnia kierownik rybnickiego USC.

Często też po osiągnięciu pełnoletności, na zmianę decydują się osoby noszące dotąd nazwiska biologicznych ojców, z którymi niewiele ich łączy. Z kolei w przypadku imion - w większości o zmianę wnioskują osoby, które na co dzień używają drugiego imienia.

- Z przymrużeniem oka mówimy wtedy o naprawianiu pomyłek ojców, którzy podając w USC imię nowo narodzonego dziecka pomylili pierwsze z drugim - mówi Angelika Naczyńska-Lyp.

Pierwszy rybniczanin, który urodził się w 2023 roku nosi imię Oskar. Zdj. Wacław Troszka

Okazuje się jednak, że zdarzają się też wnioski osób, dla których zmiana imienia ma być lekarstwem na życiowe niepowodzenia. A w takiej motywacji trudno dopatrzeć się określonych w przepisach prawa ważnych powodów do zmiany imienia, którymi musi się kierować każdy kierownik USC rozpatrujący dany wniosek.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Mniej złotych jubilatów w Rybniku, czyli o przedłużających się procedurach w Warszawie
Mniej złotych jubilatów w Rybniku, czyli o przedłużających się procedurach w Warszawie

Mniej złotych jubilatów w Rybniku, czyli o przedłużających się procedurach w Warszawie

Mniej ślubów w Rybniku, za to jakie!
Mniej ślubów w Rybniku, za to jakie!

Mniej ślubów w Rybniku, za to jakie!

do góry