Strona główna/Aktualności/Miasto/Nie żyje rybniczanin Adam Ochojski

Nie żyje rybniczanin Adam Ochojski

13.11.2023 Miasto

97-letni Adam Ochojski, autor książek o rybnickich kościołach, publikacji nietuzinkowych, bo zdobionych zbieranymi przez Niego kwiatami, zmarł 10 listopada w rybnickim szpitalu.

 

Rybniczanin Adam Ochojski podczas spotkania w bibliotece. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Dzień wcześniej wziął udział w spotkaniu autorskim w bibliotece głównej, gdzie opowiadał rybnickim seniorom o swoich książkach, które zaczął tworzyć po śmierci żony.

- Zbieram kwiaty w okresie letnim, wiem, które nie tracą barwy po zasuszeniu. Zrobiłem takich kwiatowych kompozycji kilkaset - każdy egzemplarz mojej książki o kościołach został ozdobiony moim rękodziełem - mówił seniorom mieszkaniec dzielnicy Maroko-Nowin.

Uczestnicy wysłuchali też Jego wiersza „Kwiecista wiosna”, który zdobył drugą nagrodę na ostatnim Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim dla Seniorów 2023 im. poetki Wiesławy Kądziołki.

- „Najdroższym skarbem człowieka jest życie, dane mu tylko jeden raz. Należy je wykorzystać tak, by nie odczuwać męczącego żalu po latach spędzonych bez celu” - wziąłem sobie te słowa do serca i zacząłem pisać książki - mówił Adam Ochojski seniorom.

Adam Ochojski opowiadał rybnickim seniorom o swoich książkach, które zaczął tworzyć po śmierci żony. Zdj. (S)

Pierwszą poświęcił bazylice. Sam robił też zdjęcia do książek. Lubił malować obrazy.

Rybniczanin zasłabł w trakcie spotkania i po akcji reanimacyjnej, w którą włączyli się też pracownicy biblioteki, został przewieziony do szpitala, gdzie dzień później zmarł. 

Pogrzeb odbędzie się w czwartek (16.11) o godz. 11.00 w kościele pod wezwaniem Św. Jadwigi na Nowinach, ul. Kominka 18. 

(S)

do góry