Strona główna/Aktualności/Miasto/Nie wyrzucaj krauzy po ogórkach czy śledziu. Przynieś do (..)

Nie wyrzucaj krauzy po ogórkach czy śledziu. Przynieś do urzędu miasta w Rybniku!

21.09.2023 Miasto

Nie wyrzucaj słoików po ogórkach czy śledzu. Przynieś krauzę do Urzędu Miasta - przyda się we Wspólnym Stole, z którego potrzebujące osoby mogą zabrać gotowy posiłek do domu.

Uwolnij krauzy w Rybniku! Zdj. Michał Koczy

Piwnice, strychy, komórki, szafy, komody, pawlacze, półki, regały, gablotki… wszystkie te miejsca to potencjalne środowiska bytowania jakże cennych opakowań wtórnych - słoików, zwanych też u nas krauzami. W nierzadko ciemnych, ponurych, zakurzonych przestrzeniach puste weki marnują swój potencjał, brudząc się, ulegając rdzy, korozji i wszelakiej innej degradacji. Jest jednak dla nich ratunek! 

- Dajmy krauzom drugie życie!  Każdy uwolniony z czeluści domowych składowisk słoik można zostawić na parterze rybnickiego magistratu, w godzinach obsługi Klientów, w specjalnie przygotowanym koszu obok Wydziału Komunikacji. Korzyść jest podwójna - Państwo mają porządek i miejsce na inne rzeczy, a Wspólny Stół ekologiczne opakowanie na posiłek dla potrzebujących - tłumaczy Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Rybnika. 

Do Wspólnego stołu chętnie zaglądają mieszkańcy. Zdj. Michał Koczy

Przypomnijmy, że Wspólny Stół to społeczna kuchnia działająca w Rybniku przy ul. Zebrzydowickiej 30. Miejsce dostępne jest dla każdego - przede wszystkim dla osób ubogich i bezdomnych, ale także dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą się zaangażować w pomoc innym. Każdy może tam przygotować ciepły posiłek i spokojnie go zjeść. Lokal wyposażony jest w podstawowe sprzęty przydatne podczas gotowania i zaopatrywany w produkty spożywcze umożliwiające przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Można przynieść tam gotowy posiłek albo podzielić się produktami, z których można coś ugotować. Do dyspozycji użytkowników jest również wspólny kącik przeznaczony do odpoczynku, poczytania na miejscu książek i magazynów, czy skorzystania ze stanowiska komputerowego.

Czytaj także:

Lodówka społeczna ruszyła w Boguszowicach Osiedlu. Coraz więcej potrzebujących korzysta z jadłodzielni

- Duża część potraw powstaje z produktów uratowanych przed zmarnowaniem, przekazywanych do Wspólnego Stołu przez Bank Żywności, za pośrednictwem Fundacji „Byle do wiosny”. Z tych produktów potrawy gotują na miejscu pracownicy OPS i wolontariusze, ale do Wspólnego Stołu jedzenie przygotowują też uczniowie klas gastronomicznych Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej, w ramach zajęć szkolnych. Nadwyżki żywności trafiają do nas także od restauratorów. Wspólny Stół się rozkręca, potrzebujemy coraz więcej słoików, dlatego zachęcamy do przyłączenia się do akcji „Uwolnij krauzy”  - mówi Barbara Kazana z rybnickiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 
Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Lodówka społeczna ruszyła w Boguszowicach Osiedlu. Coraz więcej potrzebujących korzysta z jadłodzielni
Lodówka społeczna ruszyła w Boguszowicach Osiedlu. Coraz więcej potrzebujących korzysta z jadłodzielni

Lodówka społeczna ruszyła w Boguszowicach Osiedlu. Coraz więcej potrzebujących korzysta z jadłodzielni

do góry