Strona główna/Aktualności/Miasto/Nie będzie zjazdu z rybnickiej drogi regionalnej na A1 w (..)

Nie będzie zjazdu z rybnickiej drogi regionalnej na A1 w Żorach. Sejm odrzucił poprawki Krząkały

11.01.2023 Miasto

Poseł z Rybnika Marek Krząkała zgłosił do budżetu państwa na 2023 rok osiem poprawek dotyczących naszego regionu. Domagał się m.in. sfinansowania budowy zjazdu z Drogi Regionalnej Racibórz - Pszczyna na autostradę A1 w Żorach oraz budowy sali koncertowej dla rybnickiej szkoły muzycznej, ale jego propozycje zostały odrzucone hurtowo wraz z ponad pół tysiącem innych poprawek.

Brakuje bezpośredniego połączenia rybnickiego fragmentu drogi regionalnej z autostradą A1 w Żorach. Zdj. WaT

Wygląda na to, że nie ma szans na budowę potrzebnego zjazdu z rybnickiego fragmentu drogi regionalnej Racibórz - Pszyczna na autostradę A1 w Żorach. Nie będzie też budowy sali koncertowej dla rybnickiej szkoły muzycznej. Zaproponowane przez posła Marka Krząkała poprawki do budżetu państwa na 2023 rok zostały hurtowo odrzucone przez Sejm wraz z ponad pół tysiącem innych poprawek. 

Do projektu budżetu państwa na 2023 rok zgłoszono łącznie 555 poprawek w pierwszym czytaniu, a w drugim - dodatkowych 68. Głosowanie ustawy budżetowej odbyło się na ostatnim w roku 2022 posiedzeniu Sejmu. Wszystkie odrzucono w jedym głosowaniu.

Poseł Marek Krząkała zgłosił 8 poprawek do budżetu państwa na 2023 rok. Zostały odrzucone.

Poseł Marek Krząkała przyznaje, że pierwszy raz spotkał się z czymś takim, bo do tej pory wszystkie poprawki były osobno procedowane, teraz stało się inaczej.

- Wszystkie poprawki opozycji zostały po raz kolejny zblokowane i w jednym głosowaniu odrzucone przez PiS. To ignorancja polityków PiS wobec ważnych spraw lokalnych i realnych problemów Polaków. Nie było merytorycznej dyskusji w komisjach, a blokowe głosowanie zostało wprowadzone po raz pierwszy za kadencji PiS - mówi Marek Krząkała.

Propozycje regionalne posła Marka Krząkały do budżetu państwa na rok 2023

  1. Budowa zjazdu z Drogi Regionalnej Racibórz - Pszczyna na autostradę A1 w Żorach (w tym przedłużenie drogi zbiorczej, łącznik drogi regionalnej z A1, budowa mostu nad autostradą, roboty towarzyszące) - 60 mln zł.
  2. Rozbudowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku o salę koncertową wraz z zapleczem i przestrzenią ekspozycyjną (sala koncertowa na 300 osób, część ekspozycyjna -  wystawowa, garderoby i magazyny dla instrumentów, sale warsztatowe: rytmiczna dla dzieci, chóralna, muzyki dawnej) - 80 mln zł.
  3. Budowa hali lekkoatletycznej w Rybniku (w tym 4 torowa bieżnia, skok wzwyż, skok w dal, skok o tyczce, boisko do rzutów, boisko do rzutów w części rozgrzewkowej, pomieszczenia: szatniowe, sanitarne, biurowe, techniczne, obsługi, rehabilitacyjne, sędziowskie i trenerskie, siłownia, trybuny rozkładane) - 30 mln zł.
  4. Zwiększenie zdolności przepustowej linii kolejowej nr 140 na odcinku Katowice Ligota - Leszczyny poprzez budowę drugiego toru kolejowego - 200 mln zł.
  5. Budowa kolejnego etapu drogi Racibórz - Pszczyna na odcinku od granic miasta Rybnika do gminy Kornowac (budowa obwodnicy Rydułtów) - 600 mln zł.
  6. Remont dworców PKP wzdłuż linii kolejowej nr 140 w miejscowościach Rybnik, Leszczyny, Czerwionka, Orzesze, Mikołów - 100 mln zł.
  7. Remont DW925 na odcinku od Rybnika przez Czerwionkę-Leszczyny (Przegędza, Stanowice, Bełk), Orzesze do Rudy Śląskiej - 290 mln zł.
  8. Modernizacja Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Bloku Porodowego, zlokalizowanych w pawilonie nr 3 oraz Oddziału Neonatologicznego i Oddziału Położniczego zlokalizowanych w pawilonie nr 5 - SP ZOZ WSS Nr 3 w Rybniku - 20 mln zł. (OR)
do góry