Strona główna/Aktualności/Miasto/Nauczyciele ZS nr 6 w Rybniku szkolili się na Teneryfie

Nauczyciele ZS nr 6 w Rybniku szkolili się na Teneryfie

19.12.2023 Edukacja

Doskonalenie kompetencji zawodowych oraz nieustanne podnoszenie swoich umiejętności należy do fundamentalnych kierunków rozwoju nauczycieli Zespołu Szkół nr 6 w Rybniku. Aktywnie uczestniczą oni w różnorodnych szkoleniach i kursach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, poszerzając horyzonty umiejętności zawodowych oraz kompetencji osobistych. Niedawno kilkoro z nich miało okazję uczestniczyć w intensywnym szkoleniu na Teneryfie.

Popołudniami, mimo niewielkiej ilości wolnego czasu, nauczyciele  odkrywali piękne zakątki Teneryfy.  Zdj. ZS nr 6

W listopadzie troje nauczycieli Zespołu Szkół nr 6 brało udział w międzynarodowym szkoleniu organizowanym przez instytucję Europass Teachers Academy, która ma swoją siedzibę na Teneryfie.

Nauczyciele rozpoczęli szkolenie od zapoznania się z definicją grywalizacji, która dotyczy wykorzystania elementów gier i technik projektowania gier w kontekście niezwiązanym z grami. Dowiedzieli się w jaki sposób można gamifikować zajęcia edukacyjne, wprowadzając proste elementy znane z gier, które pobudzają zaangażowanie uczniów oraz ich motywację do dalszej nauki, jak również zapobiegają rutynie oraz monotonii na lekcjach.

Nauczyciele pełni entuzjazmu rozpoczęli  szkolenie w miejscowości San Cristóbal  de La Laguna.  Zdj. ZS nr 6

Uczestnicy szkolenia poznali potężną moc grywalizacji, polegającej na uczeniu się zgodnie z zasadami obowiązującymi w grach komputerowych, planszowych czy też zespołowych. Zostali zapoznani z psychologią gier oraz elementami modelu PERMA, do których ludzie dążą, ponieważ wewnętrznie ich motywują i przyczyniają się do dobrego samopoczucia.

Uczestnicy kursu zapoznali się z teoretyczną oraz praktyczną stroną grywalizacji.  Zdj. ZS nr 6

W dalszej części szkolenia nauczyciele poznali zasady myślenia projektowego, a tym samym tworzenia środowiska sprzyjającego uczniom w osiągnięciu zamierzonego celu. Tworzenia struktur, zasad, procesów i systemów angażujących do pracy, a zarazem sprawiających przyjemność i dających uczniom poczucie sprawczości.

Nauczyciele określali cele nauczania oraz docelowe zachowanie swoich wychowanków, biorąc pod uwagę ich zainteresowania. Uczestnicy kursu poznali rodzaje pętli aktywności w grze. Są to między innymi pętle zaangażowania i progresji jako ciągłego procesu motywacji, działania oraz otrzymywania informacji zwrotnej. Wykorzystywanie emocji jest kluczowe w procesie nauczania, staje się on wtedy bardziej ekscytujący i różnorodny. Zatem planując działania zastanówmy się nad odpowiedzią na pytanie, które warto sobie zadać. Dlaczego ktoś miałby chcieć to robić?

Podczas kursu nauczyciele zdobyli praktyczne umiejętności w zakresie tworzenia elementów lekcji z uwzględnieniem technik projektowania gier. Każdy z uczestników mógł znaleźć i wybrać dla siebie odpowiednie narzędzia, które można zintegrować z klasą i zastosować w odniesieniu do potrzeb uczniów.

Głównym celem projektu Erasmus+ "Kształcenie i szkolenie zawodowe" jest rozszerzenie kompetencji zawodowych i językowych nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz przysposobienia do pracy poprzez uczestnictwo w mobilnościach typu job shadowing i kursach dla kadry pedagogicznej.

Wspólne zdjęcie uczestników kursu, wraz z prowadzącą szkolenie, po wręczeniu certyfikatów uczestnictwa.  Zdj. ZS nr 6

Projekt zakłada przeszkolenie dwudziestu czterech nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz przysposobienia do pracy w wyżej wymienionym zakresie.

Warto przypomnieć, że placówka nasza umożliwia uczniom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego pozyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnej do funkcjonowania na otwartym rynku pracy. Daje szansę młodzieży na zdobycie interesujących zawodów. 

Mariola Ochocińska

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry