Strona główna/Aktualności/Miasto/Nasza rybnicka choinka

Nasza rybnicka choinka

24.11.2022 Miasto

Pracownicy Zieleni Miejskiej postawili dzisiaj na rynku świąteczną choinkę. To 9-metrowy świerk kłujący, pochodzący z prywatnej posesji przy ul. Żniwnej w Kłokocinie. Rósł tam od roku 2000.

Tegoroczną rybnicką choinkę Urszula Szulik posadziła z mężem 22 lata temu jeszcze na placu budowy ich domu przy ul. Żniwnej w dzielnicy Kłokocin. Zdj. Wacław Troszka

- Zawsze chciałam mieć taką choinkę. Więc gdy tylko w roku 2000 rozpoczęliśmy wykopy pod fundamenty naszego domu, posadziliśmy, go tuż obok. Sadzonkę kupiliśmy z mężem w szkółce w Jankowicach. Pamiętam jak dziś; zapłaciłam za nią 40 zł i 20 zł za worek ziemi - wspomina Urszula Szulik.

Co roku na święta dekorowali swoją choinkę, dopóki zbytnio nie wyrosła. Największą frajdę miał najmłodszy z trójki ich dzieci Mariusz. Gdy rodzina wprowadzała się tu w 2003 roku chłopak miał 9 lat.

Urszula pochodzi z Kłokocina, jej dom rodzinny stoi przy ul. Skośnej. Zanim z mężem Tadeuszem zdecydowali się na budowę, przez 20 lat mieszkali w bloku na osiedlu Południe w Boguszowicach.

Oboje pracowali w tamtejszej kopalni Jankowice, ona w lampowni, on na dole jako ślusarz. Dzisiaj w tej samej kopalni pracuje ich najmłodszy syn Mariusz, mieszkający z żoną w Kamieniu. Urszula dwa lata temu pochowała swego męża i dzisiaj mieszka tu z córką, która wprowadziła się do niej po śmierci taty.

Gdy ciężarówka z załadowaną choinką odjeżdżała sprzed jej domu, Urszula była wzruszona; to w końcu jakaś część historii jej rodziny.

- Ciekawe czy za tę choinkę od prezydenta Rybnika dostanę chociaż czekoladę na święta? - zastanawiała się chwilę później.

Latająca choinka... Wkrótce wyląduje na rybnickim rynku. Zdj. Wacław Troszka

Na wycięcie zdrowej choinki Urszula Szulik zdecydowała się z powodu os, które upatrzyły sobie to drzewo i urządzały wśród jego gałęzi gniazda.

- Córka jest uczulona na jad pszczół i os, a sąsiedzi mają małe dzieci… - tłumaczy.

Jak co roku ciężarówkę wiozącą rybnicką choinkę pilotował radiowóz policji, a cały ten choinkowy konwój wzbudzał spore zainteresowania i kierowców, i przechodniów.

Na naszym świątecznym świerku zawisną tym razem skromne  ozdoby wykonane z materiałów naturalnych przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej. Zdj. Wacław Troszka

Pracownicy Zieleni Miejskiej za strojenie choinki zabiorą się jutro. Zwyczajowe bombki zastąpią w tym roku gustowne ozdoby z drewna i surowców naturalnych przygotowane przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej.
Wacław Troszka

Nasza choinka

18 zdjęć

W czwartek 24 listopada pracownicy Zieleni Miejskiej postawili na rynku świąteczną choinkę. To 9-metrowy świerk kłujący, pochodzący z prywatnej posesji Urszuli Szulik przy ul. Żniwnej w Kłokocinie. Rósł tam od roku 2000.

Stroją choinkę na rybnickim rynku

7 zdjęć

Białymi ozdobami pracownicy Zieleni Miejskiej przystrajają świąteczną choinkę na rybnickim rynku.

do góry