Strona główna/Aktualności/Miasto/Na rybnickim morzu z metropolitą

Na rybnickim morzu z metropolitą

25.06.2023 Miasto

- Byłem biskupem pomocniczym w diecezji ełckiej na Mazurach i tam wiele razy odprawiałem msze nad jeziorem, ale jeszcze nigdy w życiu nie robiłem tego na wodzie, więc jest to dla mnie przejmujący moment - mówił abp Adrian Galbas, nowy metropolita katowicki do wiernych zebranych dziś (25 czerwca) nad Zalewem Rybnickim, gdzie odbyła się 15. msza na wodzie.

Na rybnickim morzu z metropolitą katowickim. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Po raz drugi z rzędu ołtarz zbudowany na kadłubach dwóch łodzi klasy omega zacumowano przy niewielkim molo w sąsiedztwie terenów zielonych Fundacji Elektrowni Rybnik. 

W czasie mszy, w której wzięło udział wielu wiernych, modlono się m.in. za żyjących i zmarłych żeglarzy, wodniaków oraz instruktorów harcerstwa, żeglarstwa i ratownictwa, a także za wszystkich rozpoczynających wakacje.

Nad rybnickim morzem zebrało się wielu wiernych. Zdj. (S)

Mszę na wodzie, która obchodzi mały jubileusz - to jej 15. edycja - wymyślił ks. Grzegorz Jagieł, pasjonat żeglarstwa, proboszcz chwałęcickiej parafii. Ksiądz powitał licznie przybyłych mieszkańców Rybnika, okolic i całego regionu, w tym wielu rowerzystów, ale też władze samorządowe i państwowe oraz Ukraińców, których Polacy z otwartym sercem przyjęli w swoich domach.

- Na taką skalę nie zrobił tego żaden naród na świecie. Wciąż nie rozumiemy tej niesprawiedliwości, jaka dotknęła Ukraińców. Niech Bóg umacnia nas w dalszym pomaganiu temu umęczonemu narodowi, bo to m.in. znaczy „przyznawać się do Chrystusa”, jak głosi hasło tegorocznej mszy świętej na wodzie - mówił ks. Grzegorz Jagieł.

"Przyznaj się do mnie" - hasło tegorocznej mszy. Zdj. (S)

Mszę zorganizowały wspólnie: grupa zaangażowanych żeglarzy i dwie sąsiadujące z rybnickim morzem parafie: w Chwałęcicach i w Rybnickiej Kuźni. Ich proboszczowie ks. Grzegorz Jagieł i ks. Andrzej Piszczek odprawili mszę razem z arcybiskupem Adrianem Galbasem.

To już 15. edycja mszy na wodzie. Zdj. (S)

Na rybnickim morzu z metropolitą

38 zdjęć

Dziś (25 czerwca) na Zalewie Rybnickim odbyła się 15. msza na wodzie. Po raz drugi z rzędu ołtarz zbudowany na kadłubach dwóch łodzi klasy omega zacumowano przy niewielkim molo w sąsiedztwie terenów zielonych Fundacji Elektrowni Rybnik. Po raz pierwszy mszy przewodniczył abp Adrian Galbas, nowy metropolita katowicki. Wspólnie z nim na pływającym ołtarzu nabożeństwo odprawili księża Grzegorz Jagieł i Andrzej Piszczek, proboszczowie  sąsiadujących z rybnickim morzem parafii w Chwałęcicach i Rybnickiej Kuźni. W mszy wzięło udział wielu wiernych.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry