Strona główna/Aktualności/Miasto/Na ochronę powietrza Rybnik wydaje najwięcej w Polsce

Na ochronę powietrza Rybnik wydaje najwięcej w Polsce

06.12.2022 Miasto

Rybnik zajął pierwsze miejsce w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” podsumowującym wydatki na ochronę powietrza w latach 2018-2021 w kategorii miasta na prawach powiatu. - Walka ze smogiem jest kosztowna. Przynajmniej część tych pieniędzy mogliśmy wydać na rozwój innej infrastruktury, ale podstawowym problemem społecznym Rybnika jest właśnie zanieczyszczenie powietrza, dlatego w tym obszarze trzeba było działać - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Rybnik na pierwszym miejscu w rankingu wydatków na ochronę powietrza. Zdj. ilustracyjne pixabay

Wydatki na ochronę środowiska i klimatu stały się przedmiotem rankingu publikowanego na łamach „Wspólnoty” po raz pierwszy.

- Jest to bardzo ważny temat ze względu na społeczną wagę problemu jakim jest zanieczyszczenie powietrza, a przede wszystkim na istotną rolę samorządu w działaniach dotyczących ochrony powietrza na terenie swojej gminy - informują organizatorzy rankingu.

Autorami rankingu są Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Rybnik najwyżej oceniony wśród miast na prawach powiatu

W rankingu wzięto pod uwagę wszystkie wydatki w rozdziale 90005 poniesione w ciągu ostatnich czterech lat 2018 - 2021, a następnie przeliczone na liczbę mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego. Ranking sporządzono na podstawie danych pozyskanych z raportów składanych do Ministerstwa Finansów.

- Okazuje się, że w prawie 1200 gminach omawiane wydatki nie przekroczyły 50 zł na mieszkańca, były więc symboliczne. Na przeciwnym biegunie mamy 96 gmin z kwotą 1000 zł na mieszkańca. Patrząc na liczby bezwzględne, w czterech miastach na ochronę powietrza wydawano ponad 100 mln zł. Były to: Bydgoszcz, Kraków, Rybnik i Szczecin - interpretują ranking pomysłodawcy.

Rybnik znalazł się na szczycie zestawienia wśród miast na prawach powiatu. Biorąc pod uwagę metodologię rankingu, okazuje się, że w mieście na ochronę powietrza w latach 2018-2021 wydano 828,772 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. We wskazanych latach wydatki na walkę ze smogiem wyniosły ponad 126 mln zł.

Prezydent Kuczera: Mogliśmy wydać na rozwój innej infrastruktury, ale podstawowym problemem jest smog

- Walka ze smogiem jest kosztowna. To pełne zaangażowania działania Miasta w wielu obszarach. Przynajmniej część tych pieniędzy mogliśmy wydać na rozwój innej infrastruktury, ale podstawowym problemem społecznym Rybnika jest właśnie zanieczyszczenie powietrza, dlatego w tym obszarze trzeba było działać - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

I dodaje:

- Niechlubna opinia o mieście szła w świat, w związku z czym wielu nie decydowało się na zamieszkanie w Rybniku czy otwarcie tu swoich biznesów, bo nie chciało być kojarzonym z miejscem, w którym nie da się oddychać. Zmiany zaczęliśmy od naszej infrastruktury, przygotowaliśmy konkretny plan inwestycji, który konsekwentnie realizujemy. Dziś widać tego efekty - na 187 budynków administracyjno-użytkowych zaledwie 8 posiada jeszcze ogrzewanie węglowe. Do 2025 roku nic, co należy do rybnickiego samorządu, nie będzie ogrzewane węglem - mówił Piotr Kuczera, w rozmowie z redaktorem Gazety Rybnickiej.

W rankingach zanieczyszczenia powietrza nazwa miasta wciąż się przewija, ale Rybnik spadł w końcu z pierwszych miejsc.

- W temacie walki o czyste powietrze zrobiliśmy bardzo dużo, przechodząc drogę od lidera niechlubnych rankingów, po lidera walki o czyste powietrze. Wciąż jednak wiele jest jeszcze do zrobienia. To jest także kwestia polityki państwa w tym zakresie i postawy gmin ościennych. Życzę wszystkim gminom, by problem smogu był rozwiązywany konsekwentnie i systemowo. My robimy swoje - walczymy o dobre imię miasta, ale przede wszystkim o zdrowie mieszkańców - dodaje Piotr Kuczera.

Walka ze smogiem to także wysiłek każdego mieszkańca, który podejmuje aktywność, decydując się na zmianę źródła ogrzewania. W tym zakresie mieszkańców wspierają programy dotacyjne, o których więcej w zakładce Walka ze smogiem na miejskiej stronie internetowej. Warto dodać, że rybniczanie są zwykle na podium, jeżeli chodzi o ilość zawartych umów na dotację z programu "Czyste Powietrze".

- To ważne, że samorząd i mieszkańcy są w tej walce razem. Jednocześnie prowadzimy intensywne kontrole palenisk. Zmiany nadchodzą, konsekwentnie idziemy po swoje. Chcemy oddychać czystym powietrzem - podsumowuje prezydent Rybnika.

Antysmogowe inwestycje Miasta i mieszkańców przynoszą powoli efekty. 10 lat temu w Rybniku było ponad 140 dni z przekroczeniem pyłu PM10, w zeszłym roku o połowę mniej.

Pełne wyniki rankingu opublikowane zostały na łamach Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. W numerze także wywiad z prezydentem Rybnika na temat antysmogowych działań Rybnika.

(OR)

do góry