Strona główna/Aktualności/Miasto/"Na Stawowej w Rybniku miały powstać mieszkania, ale (..)

"Na Stawowej w Rybniku miały powstać mieszkania, ale rząd nie dotrzymał obietnicy". Politycy PO zapowiadają kredyt 0 procent na zakup mieszkania

17.03.2023 Miasto

- W 2018 pan premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w ciągu roku wybuduje 100 tysięcy mieszkań przeznaczonych dla młodych osób. Dziś mamy 2023 rok, a z tego programu w ciągu tych kilku lat powstało ledwo 19 tysięcy mieszkań. Miały powstać również w Rybniku - na ulicy Stawowej. Niestety na działce należącej do Poczty Polskiej nic się nie dzieje. To jest porażka rządu PiS - mówił poseł Marek Krząkała podczas dzisiejszej (17.03) konferencji, podczas której przedstawiciele PO przedstawili program dotyczący mieszkalnictwa. Nieprzypadkowo na miejsce konferencji wybrano ulicę Hallera, gdzie miasto poprzez TBS buduje 80 nowych mieszkań.

Politycy PO przedstawili program dotyczący mieszkalnictwa.

Jak tłumaczył rybnicki poseł Marek Krząkała w Polsce 37 proc. społeczeństwa mieszka w przepełnionych mieszkaniach, podczas gdy średnia w krajach UE wynosi 18 proc. Dla grupy wiekowej 25-34 lata wskaźnik ten wynosi aż 45,1 proc. przy średniej unijnej wynoszącej 28,6 proc.

- W 2018 pan premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w ciągu roku wybuduje 100 tysięcy mieszkań, przeznaczonych dla młodych osób. Dziś mamy 2023 i z tego programu w ciągu tych kilku lat powstało ledwo 19 tysięcy mieszkań - mówił Krząkała, dodając, że nowe lokale z programu Mieszkania+ miały powstać też w Rybniku na działce należącej do Poczty Polskiej na ul. Stawowej.

Mieszkania z rzadowego prograu miały powstać na Stawowej w Rybniku, ale nic się nie dzieje - mówił poseł Marek Krząkała.

- Zlikwidowano wcześniejszy program mieszkanie dla młodych, zamiast tego powstał program mieszkanie bez wkładu własnego. Ile powstało takich mieszkań i ile rodzin w nich zamieszkało? Zero. Dokładnie zero - mówił Krząkała, przypominając, że za rządów Platformy Obywatelskiej wybudowano ponad 223 tysiące mieszkań.

Poseł zauważył też, że sytuację ratują jedynie samorządy, budujące mieszkania na właną rękę.

Senator Bogdan Klich, były minister obrony, mówił, że nie dość, że nie powstają mieszkania w ilości, którą obiecał premier, to te nieliczne, które zbudowano mają felery. - Rząd jest mocny w gębie, ale beznadziejny w działaniu - mówił Klich.

- Mieszkania, które zostały oddane, okazały się pełne felerów, błędów, niedoróbek. Są w zasadzie tandetne - mówił, przekonując, że ci którzy odbierają klucze do mieszkań wybudowanych w ramach programu mieszkanie+ natychmiast zgłaszają zastrzeżenia, bo są defekty dotyczące podstawowych funkcji mieszkania. Przykłady można pokazać m.in. w Krakowie na ul. Anny Szwed.

- Jednak największym zaniedbaniem tego rządu, a właściwie złamaniem obietnicy jest to, że ludzie, którzy wchodzą do tych mieszkań nie mają podpisanych umów o przejęciu ich na własność. Ta obietnica nie została jeszcze dotrzymana i obawiam się, że nie zostanie dotrzymana nigdy - mówił senator.

Dodał, że w związku z tym czynsz, który w Krakowie wynosi około 2600 zł za mieszkanie 45-metrowe i 3600 zł za mieszkanie 60 metrowe jest znacznie wyższy niż czynsz rynkowy w stosunku do mieszkań, które są kupowane na rynku pierwotnym bądź wtórnym.

- To jest zaprzeczenie tego, po co był tworzony ten program. Okazuje się, że po raz kolejny PiS oszukał Polaków wspierając swoich, a nie tych, którzy są w potrzebie - mówił Klich.

Politycy PO tłumaczyli, że polityka mieszkaniowa to jest kolejny przykład na to, że rząd sobie nie radzi, dlatego elementem programu PO jest wsparcie dla samorządu w kwestii mieszkalnictwa.

Rybnicki TBS buduje mieszkania 

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera przyznał, że wsparcie jest potrzebne, tym bardziej, że dochody samorządów zostały mocno ograniczone (w przypadku Rybnika nakłady w samym PIT i CIT w ostatnich 3 latach to strata w wysokości 175 mln zł).

- Ale nie chcemy narzekać, rybnicki TBS robi wszystko, aby te inwestycje, które zostały zapowiedziane, były realizowane - mówił Kuczera, wskazując na budowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego mieszkania przy ul. Hallera, gdzie będzie ich 80. - Kolejne 80 mieszkań TBS buduje w Boguszowicach na ulicy Sztolniowej, a na Okulickiego 32 mieszkania. Swoimi siłami robimy co możemy. Liczę, że również propozycje przedstawione przez Platformę Obywatelską będą tymi, które wspomogą samorząd w podstawowej działalności - mówił Kuczera.

Kredyt na mieszkanie 0%

Poseł Jacek Protas, były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego tłumaczył, że program przygotowany przez Platformę Obywatelską umożliwi zakup pierwszego mieszkania dla rodzin do 45 roku życia w kredycie 0 procent. - To znaczy, że z budżetu państwa będą przeznaczane środki na spłatę oprocentowania i marży banku, który będzie udzielał tego kredytu - mówił Protas.

- Poza tym, chcemy pomóc też tym, którzy wynajmują mieszkania, dlatego planujemy dla osób do 45 roku życia pomoc w spłacie czynszu w kwocie 600 złotych - mówił.

Politycy PO zapowiedzieli też pomoc samorządom w modernizacji, odtworzeniu i remontach komunalnych lokali mieszkalnych, na co chcą przeznaczyć kwotę 10 mld złotych dla samorządów, które będą remontowały mieszkania komunalne. (AK)

Zobacz także

Chcą powalczyć o lepszy Rybnik
Chcą powalczyć o lepszy Rybnik

Chcą powalczyć o lepszy Rybnik

do góry