Strona główna/Aktualności/Miasto/Młodzieżowy Dom Kultury - prace trwają

Młodzieżowy Dom Kultury - prace trwają

16.08.2022 Miasto

Mury Młodzieżowego Domu Kultury pną się w górę. Inwestycja powinna zostać ukończona w październiku.

Prowadzona w dzielnicy Maroko-Nowiny budowa jest odpowiedzią na istniejący od lat problem braku miejsca do realizacji przez Młodzieżowy Dom Kultury bogatej oferty bezpłatnych zajęć pozaszkolnych w zakresie muzyki, plastyki, tańca, teatru, filmu, modelarstwa czy integracji europejskiej.

Prace przy budowie MDK-u na Nowinach trwają... Zdj. M. Koczy

Przypomnijmy - rybnicki MDK od lat funkcjonuje w pomieszczeniach pawilonu handlowo-usługowego przy ul. Broniewskiego. Zapadła więc decyzja, by na potrzeby placówki zaadaptować budynek, położony zaledwie kilkaset metrów dalej, przy ul. ks. Jośki, w którym wcześniej, przez lata funkcjonowała tzw. Szkoła Życia.

- Choć oferta Młodzieżowego Domu Kultury kierowana jest do dzieci i młodzieży z całego miasta, to jednak spore znaczenie ma fakt, że placówka zlokalizowana jest w największej dzielnicy miasta, na jego największym osiedlu - przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Dla mnie, jako gospodarza miasta, niezwykle ważne jest, by nasi młodzi mieszkańcy mogli realizować swoje pasje i zainteresowania w dobrych warunkach, w nowoczesnej przestrzeni - dodaje.

Prace powinny się zakończyć w październiku. Zdj. M. Koczy.

W nowej siedzibie MDK-u powstanie między innymi wielofunkcyjna sala widowiskowo-teatralna ze sceną i widownią ruchomą na ok. 80 osób. Będzie również warsztat konserwatora połączony z magazynem rekwizytów, węzły sanitarne, szatnie - m.in. takie przestrzenie przewidziano na parterze budynku.

Na potrzeby MDK-u adaptowany jest budynek przy ul. ks. Jośki. Zdj. M. Koczy

Drugie skrzydło budynku pełnić będzie funkcję administracyjną (pokoje biurowe). W przestrzeni holu wydzielono miejsce dla oczekujących rodziców, a na końcu korytarza zlokalizowano pracownie muzyczne. Na 1 piętrze nad salą wielofunkcyjną będą trzy pracownie plastyczne oraz pracownia filmowa. W budynku znajdzie się też miejsce na ciemnię fotograficzną, dwie sale taneczne z szatniami i węzłami sanitarnymi i magazyny kostiumów. Obiekt będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

- Niezwykle ważne jest, by młodzi mieszkańcy mogli realizować swoje pasje i zainteresowania w dobrych warunkach - mówi prezydent miasta. Zdj. M. Koczy

Działania zmierzające do wybudowania nowej, własnej siedziby rybnickiego MDK-u od początku wspierał też związany z dzielnicą rybnicki radny Marek Florczyk.

- Bardzo się cieszę, że po 37 latach Młodzieżowy Dom Kultury doczeka się własnej siedziby i już niedługo będzie funkcjonował w nowym miejscu. Ważne, że placówka nadal pozostanie na Nowinach, umożliwiając rozwijanie pasji i zainteresowań dzieci z całego Rybnika. Nowy obiekt oznacza oczekiwaną poprawę warunków, co daje szansę na jeszcze lepsze funkcjonowanie placówki i wzbogacenie jej oferty. Znając pracowników MDK-u wiem, że szanse tę optymalnie wykorzystają - podkreśla Marek Florczyk, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Rybnika.

W sąsiedztwie budynku powstanie parking, dostępny m.in. za pośrednictwem zaplanowanej do wykonania drogi dojazdowej w miejscu istniejącego wjazdu na działkę.

Architektura nowej siedziby MDK wpisuje się w istniejące otoczenie osiedla Nowiny, złożone w dużej mierze z 11-piętrowych budynków z wielkiej płyty oraz niższych budynków z lat 60 i 70 XX w.

Prace prowadzone są od września ubiegłego roku przez wybrane w przetargu konsorcjum firm: Zakład Stolarski i Remontowo Budowlany „TOMAN” Daniel Toman (lider) oraz DGW Sp. z o.o. i BUDINŻ PB Sp. z o.o., Sp. komandytowa (partnerzy) za nico ponad 9 mln zł. Inwestycja finansowana jest z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Opracowanie: Redakcja. 

do góry