Młodzi mają głos. III Kongres Samorządów Uczniowskich 27 maja w Rybniku
Jak działać w szkole, żeby naprawdę coś zmienić? Skąd brać pomysły, ludzi i środki na uczniowskie inicjatywy? Co zrobić, żeby samorząd nie był tylko nazwą na szkolnej stronie, ale przestrzenią realnego wpływu? Na te pytania będą szukać odpowiedzi uczestnicy III Kongresu Samorządów Uczniowskich, który odbędzie się 27 maja w Rybniku.

Zapisy na wydarzenie rozpoczynają się o godzinie 8:15 -9 na zewnątrz, przed budynkiem Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku, a całość wydarzenia będzie trwała do wczesnych godzin popołudniowych. Wydarzenie organizuje Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika i Fundacja Maszt we współpracy z Miastem Rybnik.
Kongres skierowany jest przede wszystkim do uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych, przedstawicieli samorządów uczniowskich, a także nauczycieli oraz osób wspierających młodzieżową aktywność. Będziemy mieli okazję poznać wielu liderów z różnych obszarów mających wpływ na przyszłość Was - młodych. To wydarzenie dla tych, którzy już działają i dla tych, którzy dopiero zastanawiają się, od czego zacząć.
Jak młodzież może wpływać na otoczenie?
Kongres jest okazją do rozmowy o tym, jak młodzież może wpływać na swoje otoczenie, szkołę, miasto i społeczność sprawiając że stają się one dla nich bezpieczną strefą. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać osoby związane z młodzieżową aktywnością, edukacją obywatelską, samorządnością i działaniami społecznymi. Będzie mowa między innymi o tym, jak zaczyna się zaangażowanie, co pomaga przekuć pomysł w działanie i dlaczego głos młodych ludzi powinien być traktowany poważnie.
Odbędą się też rozmowy w mniejszych grupach, które są mniej formalną formą spotkania, a skupiają się na wymianie doświadczeń w tak zwanej antykonferencji. To szansa by wybrać temat dyskusji, który naprawdę interesuje uczestników. Zamiast długiego siedzenia i słuchania, młodzież będzie mogła wziąć aktywny udział w rozmowach dotyczących między innymi praw ucznia, finansowania pomysłów, wolontariatu, zdrowia psychicznego, wsparcia rówieśniczego, miejsc tworzonych przez młodych ludzi czy organizacji inicjatyw od pomysłu do realizacji.
Samorzadność nie jest teorią z podręcznika
To właśnie ta część ma pokazać, że samorządność nie jest teorią z podręcznika. To codzienne decyzje, współpraca, rozmowy z dorosłymi, szukanie rozwiązań i odwaga, żeby powiedzieć: „chcemy zrobić coś inaczej”. W programie znajdzie się również przestrzeń dla nauczycieli i opiekunów samorządów, którzy będą mogli porozmawiać o tym, jak wspierać zaangażowanie młodych ludzi, nie odbierając im sprawczości. Bo dobra samorządność potrzebuje nie tylko aktywnych uczniów, ale też dorosłych, którzy potrafią towarzyszyć, wzmacniać i ufać.
Na zakończenie uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w grze związanej z 25-leciem Młodzieżowej Rady Miasta Rybnik. Będzie to okazja do współpracy, integracji i podsumowania dnia w mniej formalnej atmosferze.
III Kongres Samorządów Uczniowskich to wydarzenie, które przypomina, że młodzież nie musi czekać na dorosłość, żeby działać społecznie. Może już teraz współdecydować, organizować, zabierać głos i zmieniać swoje otoczenie. Bo samorząd uczniowski to nie tylko wybory, plakaty i zebrania. To szkoła demokracji w praktyce. A czasem także pierwszy krok do tego, by młodzi ludzie zobaczyli, że ich głos naprawdę ma znaczenie.
III Kongres Samorządów Uczniowskich odbędzie się 27 maja 2026 roku na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku oraz kampusu. Link do rejestracji: TUTAJ
Projekt realizowany jest przez Fundację Maszt w partnerstwie z Miastem Rybnik. Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NoweFIO na lata 2021-2030.