Strona główna/Aktualności/Miasto/„Mikołaje z Rybnika” wręczone

„Mikołaje z Rybnika” wręczone

14.10.2022 Miasto

W przededniu Święta Edukacji Narodowej prezydent Piotr Kuczera spotkał się z nauczycielami i dyrektorami rybnickich szkół i przedszkoli. Wczoraj w Domu Kultury w Niedobczycach wręczył też prestiżowe Medale Mikołaja z Rybnika - W Służbie Oświaty.

Medale "Mikołajów z Rybnika" otrzymali już Helena Zaik i Antoni Ratka. Zdj. Wacław Troszka

Są one przyznawane od 2000 roku najbardziej wyróżniającym się i zasłużonym nauczycielom-emerytom. Wczoraj do grona 99 laureatów nagrodzonych w poprzednich latach, dołączyli kolejni:

Helena Zaik - związana głównie ze Szkołą Podstawową nr 9 w Śródmieściu, gdzie w roku 1971 założyła Chór Andantino, który zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia również na arenie międzynarodowej. Ostatnie lata pracy zawodowej i działalności dyrygenckiej związała z Młodzieżowym Domem Kultury.

Antoni Ratka - nietuzinkowy wicedyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego. Nieliczni wiedzą, że wychował całe pokolenie nauczycieli WF-u. Mała sala gimnastyczna przy II LO wtedy jeszcze Hanki Sawickiej, w soboty zamieniała się w Akademię Wychowania Fizycznego, i tylko dzięki niemu, wielu obecnych wuefistów zdało egzaminy wstępne z gimnastyki.

Anna Łabędzka (której zabrakło na wczorajszej uroczystości) - ponad 35 lat pracowała w rybnickim Ekonomiku. O gotowaniu i zdrowym żywieniu wie wszystko. Organizowała Dni Promocji Zdrowia, przygotowywała wychowanków do Olimpiady Wiedzy o zdrowym żywieniu i przez wiele lat organizowała też szkolne konkursy w zawodzie kucharz.

Wczoraj poznaliśmy pierwszych oświatowych medalistów. Dziś do grona "Mikołajów z Rybnika" dołączą byli już nauczyciele świętującego jubileusz 100-lecia I LO. Zdj. Wacław Troszka

Wśród laureatów Medali Mikołaja z Rybnika - W Służbie Oświaty jest też troje cenionych byłych już nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich, którzy swoje medale odbiorą dziś (14 października) w Teatrze Ziemi Rybnickiej, podczas uroczystego jubileuszu 100-lecia szkoły. A są to:

Hubert Cop - nauczyciel fizyki, który od roku 1986 pełnił funkcję wicedyrektora I LO, będąc zastępcą kolejnych czterech dyrektorów. Wyjątkowym osiągnięciem Huberta Copa było absolutnie pionierskie zaprojektowanie, a następnie współwykonanie systemu szkolnej telewizji kablowej.

Alicja Godlewska - polonistka, która przygotowała wielu laureatów i finalistów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Jest autorką innowacyjnego programu dla przedmiotu Elementy Wiedzy o Kulturze i wykładowczynią Uniwersytetu Trzeciego Wieku. A od siebie dodamy, że Pani Alicja jest częstym gościem różnego rodzaju imprez kulturalnych i spotkań literackich, odbywających się w mieście.

Maria Mrozek - nauczycielka języka rosyjskiego i języka niemieckiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich, a od września 1999 r. jego wicedyrektor. Zorganizowała od podstaw pierwsze w Rybniku gimnazjum dwujęzyczne.

Podczas wczorajszej uroczystości w Domu Kultury w Niedobczycach nie zabrakło życzeń dla wszystkich pracowników szkoły, a prezydent Piotr Kuczera i wiceprezydent Wojciech Świerkosz wręczyli 70 wyróżniającym się nauczycielom i 14 dyrektorom rybnickich szkół i przedszkoli Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika.

Prezydent Piotr Kuczera i wiceprezydent Wojciech Świerkosz wręczyli 70 wyróżniającym się nauczycielom i 14 dyrektorom rybnickich szkół i przedszkoli Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika. Zdj. Wacław Troszka

Listy gratulacyjne odebrali też laureaci tegorocznych nagród kuratorium oświaty (Ewa Kuczyńska-Tomiło i Paweł Kaszyca), ministra edukacji (Barbara Zielińska) i medali Komisji Edukacji Narodowej (Joanna Cichecka, Piotr Pysz, Jolanta Palińska, Agnieszka Dudek-Pomykoł).

Dyrektorzy szkół podziękowali też Katarzynie Fojcik, naczelniczce wydziału Edukacji i Kultury UM Rybnika, za przychylność i współpracę, a wiązankę muzyczną dla wszystkich nauczycieli przygotował śpiewak Cezary Biesiadecki, na co dzień dyrektor Domu Kultury w Boguszowicach.

Lista dyrektorów z Nagrodą Prezydenta Miasta Rybnika: Michalina Merta (Przedszkole nr 4), Anna Kubera (P nr 39), Gabriela Froehlich (P nr 50), Zdzisław Plisz (SP nr 1), Małgorzata Pomykalska (SP nr 9), Beata Muszala (SP nr 10), Gabriela Chraboł (SP nr 18), Lucjan Rugor (SP nr 20), Sylwia Benauer (SP nr 23), Krzysztof Zaik (SP nr 36), Tadeusz Chrószcz (I LO), Małgorzata Wróbel (IV LO), Waldemar Wollny (ZS nr 5) i Anita Geratowska (Zespół Edukacyjno-Artystyczny Przygoda).

Dzień Edukacji Narodowej w Rybniku

45 zdjęć

W przededniu Święta Edukacji Narodowej prezydent miasta Piotr Kuczera spotkał się z nauczycielami i dyrektorami rybnickich szkół i przedszkoli. Wczoraj w Domu Kultury w Niedobczycach wręczył też prestiżowe Medale Mikołaja z Rybnika - W Służbie Oświaty. Nie zabrakło życzeń dla wszystkich pracowników szkół, a z minikoncertem wystąpił Cezary Biesiadecki, na co dzień dyrektor Domu Kultury w Boguszowicach. Wręczono też Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika wyróżniającym się nauczycielom i dyrektorom rybnickich placówek oświatowych.


Sabina Horzela-Piskula

do góry