Strona główna/Aktualności/Miasto/Mieszkania TBS w Rybniku wkrótce przekazane mieszkańcom. (..)

Mieszkania TBS w Rybniku wkrótce przekazane mieszkańcom. Zajrzeliśmy do środka

26.03.2024 Miasto

Dużo słońca wpada przez wielkie okna do mieszkań w budynku TBS przy ulicy Hallera w Rybniku. Lokale są już niemal gotowe i wkrótce zostaną przekazane mieszkańcom. Zajrzeliśmy dziś do środka. Zobaczcie!

W miejscu dawnego klepiska powstał efektowny budynek mieszkalny, galeria handlowa i parking wielopoziomowy. Zdj. Aleksander Król

W miejscu klepiska, na którym dawniej bezładnie parkowały samochody powstał efektowny budynek z 80 mieszkaniami i 8 lokalami usługowymi. Obok otwarto niedawno Galerię Sztuki Rzeczna, a jeszcze wcześniej parking wielopoziomowy.

- Mieliśmy tutaj plac parkingowy. Była wielka dyskusja o uporządkowaniu tego kwartału. I dziś mamy szczęśliwy finał, czyli parking wielopoziomowy, galerię sztuki i mieszkania. Przeprowadzony wcześniej konkurs architektoniczny mówił o zagospodarowaniu też istniejącej zabudowy, czyli dwóch znajdujących się po sąsiedzku budynków zabytkowych, które uzyskały nową funkcję - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Mieszkania są przestronne i słoneczne z fantastycznym widokiem. Zdj. Aleksander Król

Prezydent dodaje, że formuła Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które oferuje mieszkania dla mieszkańców, którzy nie łapią się na lokale komunalne, ale są tańsze od tych na wolnym rynku, się sprawdziła.

- Lokatorzy znaleźli się bardzo szybko. Mamy wiele takich głosów:  "szkoda, że się nie zdecydowałem, że były jakieś wątpliwości". Myślę, że dziś będzie grupa mieszkańców, która będzie mówiła z dumą: „Jestem z TBS na Hallera” - mówi prezydent Kuczera.

Prezydent przyznaje, że zależało mu też na zagęszczeniu zabudowy Śródmieścia i sprowadzaniu nowych mieszkańców do Śródmieścia.

Widoki z górnego piętra robią wrażenie. Zdj. Aleksander Król

Na parterze budynków TBS znajdą się nowe restauracje, a nawet żłobek

- Będzie tutaj siedziba Leona, czyli dostawcy internetu, będzie restauracja serwująca kuchnię japońską - sushi, a dwa lokale wynajął żłobek. Mamy dużo młodych lokatorów, którzy na pewno na tym skorzystają. Będzie też duża restauracja orientalna, turecka - mówi Olgierd Zaraś, prezes TBS w Rybniku.

Kiedy mieszkańcy otrzymają klucze do nowych mieszkań?
- Wszystko jest już niemal gotowe. Czekamy tylko na podłączenie przez Tauron Dystrybucję, co zgodnie z umową miało być już zrobione. Jak tylko będzie prąd będziemy mogli oddać to mieszkańcom. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni będziemy mogli przekazać mieszkańcom klucze - mówi Zaraś.

Jak postępują prace przy budowach TBS na Sztolniowej i Okulickiego?

Zaawansowane są też prace przy budowie mieszkań TBS przy ulicy Sztolniowej.

- Prace są posunięte bardzo daleko i wykonawca jest znacznie powyżej harmonogramu. Tam znów pojawia się Tauron, który ma wchodzić w kwietniu z wykonaniem przyłącza. Jeśli to położą, jest szansa oddać inwestycję wcześniej. Natomiast na Okulickiego w zimie prace przystopowały, w tej chwili widzimy, że coś zaczyna się tam ruszać i dziać na tej budowie. Termin jest możliwy do utrzymania, ale wykonawca będzie musiał zintensyfikować prace - mówi Zaraś.

TBS zbuduje nowe mieszkania w Rybniku

- TBS na pewno będzie się rozwijał, na pewno będziemy budowali nowe mieszkania w nowych lokalizacjach i na pewno będziemy powiększali zasób, bo widać, że te mieszkania są potrzebne, że ludzie zrozumieli ideę TBS, że podoba im się to co robimy. Na wszystkich tych trzech lokalizacjach, gdzie prace trwają, nie mamy już ani jednego wolnego miejsca. Od czasu do czasu się zdarzy, że ktoś zrezygnuje ze względów życiowych, ale na chwilę obecną nie ma ani jednego wolnego mieszkania, a jak następuje rezygnacja, to w ciągu godzin od ogłoszenia naboru pojawia się ktoś, kto wchodzi na miejsce tego, który zrezygnował. Widać, że potrzebne są mieszkania o umiarkowanych czynszach, które są pomiędzy ofertą lokali komunalnych, a tym co oferuje wolny rynek. Nie ma się co oszukiwać, gdy człowiek chce wynająć mieszkanie na wolnym rynku to musi zapłacić o wiele więcej - zauważa Zaraś.

Inwestycja przy ulicy Hallera to pierwsza, warta ponad 43 miliony złotych inicjatywa spółki miejskiej Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Twój Dom”.

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry