Strona główna/Aktualności/Miasto/Medal wdzięczności dla Danieli Lampert

Medal wdzięczności dla Danieli Lampert

23.02.2023 Miasto

Czwartkowa sesja Rady Miasta Rybnika rozpoczęła się nietypowo. Pierwszą uchwałą jaką podjęli radni, i to jednogłośnie, była uchwała o przyznaniu medalu pamiątkowego "Beneficii Grata Civitas Rybnik” wieloletniej sekretarz miasta Danieli Lampert, odchodzącej właśnie na emeryturę.

Daniela Lampert jako sekretarz miasta kierowała pracą rybnickiego urzędu miasta od czasu pierwszych wyborów samorządowych w maju 1990 roku. Na zdjęciu z przewodniczącym rady miasta Wojciechem Kiljańczykiem (po lewej) i prezydentam Rybnika Piotrem Kuczerą. Zdj. Wacław Troszka

Uchwałę podjęto na wiosek prezydenta i przewodniczącego rady miasta.
Medal ten ustanowiono w roku 1998, za rządów prezydenta Adama Fudalego, dla uhonorowania osób i instytucji zasłużonych dla społeczności Rybnika. Wykonany ze srebra, wzorowany na miejskiej pieczęci zawiera łaciński napis: „Beneficii Grata Civitas Rybnik”, co tłumaczy się: Społeczność Rybnika wdzięczna za wyświadczone dobro. Pierwszy taki medal w tym samym roku wręczono zaangażowanej w pomoc dla rybniczan w czasach kryzysu gospodarczego Rosemarie Troscher z bawarskiego Eurasburga.

 

- To, że jest mi dane go otrzymać jest zasługą tych, których spotkałam na drodze życia, wielu z nich nie ma już wśród nas. Dziękuję im za wsparcie, życzliwość, dobro od nich otrzymane i słowa krytyki, czasem bolesne. Opatrzność dała mi najlepszą pracę na świecie, która przez wiele lat była dla mnie służbą i pasją. To, że mogłam być maluteńkim trybikiem w budowie samorządu, szczególnie na etapie jego tworzenia po pierwszych wyborach było największą radością mojego życia. Wyróżnienie to przyjmuję z wielką radością i pokorą - mówiła wzruszona Daniela Lampert.

W swoich krótkich podziękowaniach Daniela Lampert wspomniała m.in. tych którym to wyjątkowe wyróżnienie zawdzięcza. Zdj. Waclaw Troszka

Jako początkująca urzędniczka, chwałowiczanka z dziada pradziada, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego pracę w urzędzie miasta rozpoczęła w roku 1986, u schyłku PRL-u. W styczniu 1990 roku ówczesny prezydent Rybnika Eugeniusz Szymik powołał ją na stanowisko sekretarza urzędu miasta. Krótko po pierwszych wyborach samorządowych, które odbyły się w końcu maja 1990 roku, pierwszy samorządowy prezydent Rybnika Józef Makosz powołał ją na stanowisko sekretarza miasta.
Do dzisiaj wspomina poprzedzającą tę decyzję rozmowę z prezydentem Makoszem. - Mówią, że jest pani pokomunistycznym sekretarzem…? - powiedział Józef Makosz. - A potem będą mówić, że pomakoszowym. - odpowiedziała przyszła sekretarz miasta.

Sekretarz miasta Daniela Lampert z rybnickim medalem wdzięczności. Zdj. WacławTroszka

Wtedy, w 1990 roku urząd miasta funkcjonował jeszcze w dwóch budynkach. W budynku magistratu przy ul. Bolesława Chrobrego mieściły się tylko wydziały podatków i komunikacji. Całe I piętro zajmowało urzędowe archiwum i urząd stanu cywilnego, a w sali, w której dzisiaj obradują radni była sala ślubów. Z kolei pomieszczenia na II piętrze zajmowały różnego rodzaju organizacje społeczno-polityczne. Pozostała część urzędu z gabinetem prezydenta miasta znajdowała się w dzisiejszym urzędzie powiatowym przy ul. 3 Maja.

Wieloletnia sekretarz miasta Daniela Lampert jest ósmą osobą uhonorowaną rybnickim medalem wdzięczności. Zdj. Wacław Troszka

- Prezydent Piotr Kuczera przedstawiając na sesji uchwałę w sprawie uhonorowania Danieli Lampert, wspomniał m.in. o jej sumienności i odpowiedzialności, ale też o umiejętności kształtowania dobrych relacji ze współpracownikami i z przełożonymi.

Dziennikarz
Wacław Troszka

Zobacz także

Rybnik ma nowego Sekretarza Miasta
Rybnik ma nowego Sekretarza Miasta

Rybnik ma nowego Sekretarza Miasta

do góry