Strona główna/Aktualności/Miasto/Maturzyści już wiedzą...

Maturzyści już wiedzą...

07.07.2023 Edukacja

Jak napisali maturalne egzaminy. Dzisiaj, dwa miesiące po pisemnych egzaminach maturalnych opublikowano ich wyniki.

Maturzyści poznali dzisiaj wyniki pisemnych matur. Musieli na nie czekać aż dwa miesiące. Zdj. Wacław Troszka

Od godz. 8.00 każdy maturzysta, korzystając z indywidualnego loginu mógł się zalogować na stronie internetowej i poznać procentowe wyniki wyłącznie swoich egzaminów pisemnych. W przypadku ogólniaków były to cztery egzaminy: język polski, matematyka, nowożytny język obcy oraz wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym). Na ogół kilka godzin później, w swoich szkołach tegoroczni maturzyści odbierali papierowe świadectwa dojrzałości i już na dobre żegnali się ze swoimi wychowawcami, koleżankami i kolegami z klasy.

W II LO w Rybniku maturalne egzaminy zdali wszyscy maturzyści. Było ich 177. Zdj. Wacław Troszka

W II LO im. A.F. Modrzewskiego, które dzisiaj odwiedziliśmy, czyli w dawnej „Hance” do egzaminów maturalnych przystąpiło w maju 177 abiturientów z sześciu klas. Matury pisemne zdali wszyscy, a egzaminy ustne prawie wszyscy, bo tylko jedną osobę czeka egzamin poprawkowy.

- W szkole dostaliśmy wcześniej karteczki z indywidualnym loginem i hasłem. Z zalogowaniem się nie było problemów. Był lekki stres, ale wiedziałem mniej więcej czego się spodziewać, więc byłem pewny swego. Mama była obok, a do taty trzeba było zadzwonić - powiedział nam Michał, który zamierza studiować ekonomię. - Nie sprawdzałem wyników, za chwilę dowiem się analogowo - mówił przed wejściem do szkoły Krzysztof, który jest laureatem przedmiotowej olimpiady z geografii i miejsce na uczelni ma już zagwarantowane.

W przypadku zdecydowanej większości maturzystów to właśnie wynik egzaminu dojrzałości zdecyduje o przyjęciu na wybraną przez nich uczelnię wyższą.

Świadectwa dojrzałości odebrane, można na dobre rozpocząć długie wakacje. Zdj. Wacław Troszka

Od dzisiaj maturzyści niezadowolenia z ocen mogą składać wnioski o wgląd do ocenionych już ich prac maturalnych i ewentualnie odwoływać się od przyznanych im ocen. Wszystkim bez wyjątku życzymy miejsca na wymarzonej uczelni i udanych wakacji!

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry