Strona główna/Aktualności/Miasto/Marta Grzywacz spotkała się z rybnicką młodzieżą

Marta Grzywacz spotkała się z rybnicką młodzieżą

17.10.2023 Edukacja

- Rozmawiajcie ze swoimi dziadkami, poznawajcie ich historie póki macie taką możliwość - radziła Marta Grzywacz młodzieży szkół średnich z Rybnika i Jastrzębia podczas warsztatów kreatywnego pisania, które odbyły się w bibliotece głównej. Zorganizowano je w ramach 54. Rybnickich Dni Literatury.

Marta Grzywacz spotkała się z młodzieżą w rybnickiej bibliotece. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Rozmowa dotyczyła m.in. reportażu i tematów, które mogą okazać się inspirujące nie tylko w pracy dziennikarskiej. O swoich doświadczeniach opowiadała młodzieży dziennikarka radiowa i telewizyjna Marta Grzywacz, pisarka i laureatka Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, którą odebrała w Rybniku w 2021 roku za „Naszą panią z Ravensbrück”, czyli biografię Johanny Langefeld, byłej strażniczki obozów w Ravensbrück i Auschwitz. Stąd tytuł warsztatów „A co jeśli bohater jest zły?”. Zorganizowała je rybnicka biblioteka.
Spotkanie z młodzieżą rybnickich i jastrzębskich szkół średnich było okazją do rozmów nie tylko o pisaniu biografii, ale również o tym, jak szukać interesujących tematów, zbierać materiały i prowadzić rozmowy z ludźmi. - Historia to zawsze jest człowiek - mówiła Marta Grzywacz.

Młodzież z Rybnika i Jastrzębia chętnie zadawała pytania Marcie Grzywacz. Zdj. (S)

Opowiadała też o reportażach, które wywarły na niej wrażenie oraz o reportażystkach, które ceni, jak Hanna Krall czy Ewa Winnicka. Pisarka wspomniała też o swojej pracy w telewizji i radio.

- Jako dziennikarz radiowy zjeździłam kawał świata. To praca, którą polecam każdemu, szczególnie tym, którzy nie boją się kontaktów z ludźmi - mówiła.

Tłumaczyła, jakie predyspozycje trzeba mieć, by radzić sobie w pracy radiowca i polecała młodzieży podcast „Śledztwo pisma”. Opowiadała też o tym, jak zrezygnowała z radia na rzecz samotniczej pracy, jak nazywa pisanie książek. - To co robię teraz wydaje mi się ciekawsze i bardziej wartościowe - mówiła. Zdradziła też, że właśnie kończy kolejną książkę, tym razem dotyczącą twórców archiwum warszawskiego getta.

- Historyk z getta Emanuel Ringelblum prowadził dziennik i zachęcał do tego innych. Mówił im: - Piszcie na gorąco, nie odkładajcie niczego na później. Dokumenty, jakie powstały dzięki ich kronikarskiej pracy zostały ukryte. Archiwum Ringelbluma odkopano po wojnie - mówiła młodzieży Marta Grzywacz.

Jutro w bibliotece zaplanowano kolejne spotkanie z młodymi ludźmi. Tym razem warsztaty „Bohaterowie na granicy ryzyka” poprowadzi Dariusz Kortko, redaktor naczelny katowickiego oddziału Gazety Wyborczej.

Marta Grzywacz spotkała się z rybnicką młodzieżą

10 zdjęć

Dziennikarka radiowa i telewizyjna, pisarka i laureatka Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” Marta Grzywacz poprowadziła dziś (17 października) warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży szkół średnich z Rybnika i Jastrzębia. Zorganizowano je w rybnickiej bibliotece w ramach 54. Rybnickich Dni Literatury.

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry