Strona główna/Aktualności/Miasto/Marszałek Senatu w Rybniku: Skuteczna walka ze smogiem i (..)

Marszałek Senatu w Rybniku: Skuteczna walka ze smogiem i lepsze powietrze to realny sukces

20.03.2023 Miasto

- Moje związki z Rybnikiem są bardzo silne, ponieważ jedna z moich córek zauroczyła takiego młodego rybniczanina, dziś są małżeństwem - mówił marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, na początku spotkania w rybnickiej bibliotece 17 marca.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w Rybniku. Zdj. Wacław Troszka

W piątek 17 marca marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, senator Bogdan Klich i poseł Marek Krząkała oraz prezydent Rybnika Piotr Kuczera spotkali się z mieszkańcami w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rybniku.

Marszałek Grodzki na początku spotkania chwalił prezydenta Rybnika i mieszkańców za skuteczną walkę ze smogiem.

Marszałek Senatu chwalił prezydenta Kuczerę. Zdj. Wacław Troszka

- Jak podjeżdżaliśmy do Rybnika, zatrzymaliśmy się na stacji, by zatankować i rozmawialiśmy z panią, która tam pracowała. Nie wiedziała, kim jesteśmy, ale widziała, że mamy rejestrację szczecińską. Powiedziała: "panowie ze Szczecina - to czyste miasto". Odpowiedziałem, że Rybnik to chyba taki czytsty nie jest. A ona odparła: "Już jest czystszy bo prezydent naciska, byśmy zmieniali te kopciuchy". Powiedziałem, że to bardzo dobrze? A ta pani: "No tak bo mam dwoje dzieci, miały ciężką astmę, a teraz jest lepiej" - opowiadał Tomasz Grodzki.

- I to są realne sukcesy, którymi ciężko się chwalić, bo to służy nam wszystkim, by nam się lepiej oddychało. Chylę czoła przed panem prezydentem - mówił marszałek Senatu.

Mieszkańcy na spotkaniu z marszałkiem Senatu, senatorem, posłem i prezydentem Rybnika. Zdj. W. Troszka

Marszałek Grodzki mówił, że Polska bardzo potrzebuje pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

- Nie ma co wierzyć panu Kaczyńskiemu, który mówi, że to są drobne, że my tych pieniędzy nie potrzebujemy. Właśnie, że ich potrzebujemy! Potrzebują je samorządy, Polki,  Polacy na projekty infrastrukturalne, na poprawę jakości powietrza, na zieloną transformację, na którą są jeszcze inne pieniądze. Ale my się cały czas kłócimy z tą Brukselą i szukamy wrogów w Berlinie, Brukseli zamiast szukać ich w Moskiwe - mówił Grodzki.

Podczas spotkania przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej poruszyli wiele tematów, dotyczących m.in. służby zdrowia i oświaty, w tym konieczności lepszego wynagrodzadzania nauczycieli. (AK)

Spotkanie w bibliotece. Zdj. WaT

do góry