Marek Krząkała: Kobiety będą decydowały o ciąży, a nie politycy
Darmowe finansowanie metody in vitro, dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych, aborcja do 12 tygodnia, dostęp do znieczulenia przy porodzie, żłobek w każdej gminie, czy babciowe w wysokości 1500 złotych miesięcznie dla kobiet, które urodzą dziecko i chcą wrócić na rynek pracy - to postulaty adresowane do kobiet z programu Koalicji Obywatelskiej, które dziś przedstawili w Rybniku poseł Marek Krząkała i kandydatka do Sejmu Anna Gaszka.
Marek Krząkała, poseł z Rybnika tłumaczył, że rząd PiS odebrał kobietom godność, a zafundował pogardę.
- Można to było zaobserwować wówczas, gdy w czasie strajku kobiet pseudo-policjanci w kominiarkach bili je pałkami. Zastosowali środki niewspółmierne do ich czynów - mówił Marek Krząkała.
Tłumaczył, że zaostrzenie prawa aborcyjnego zmusiło kobiety do tego, by rodziły dzieci nawet w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu.
- Prezes Jarosław Kaczyński przechodził samego siebie kiedy mówił: „kobiety dają w szyję”, albo gdy ostatnio powiedział, że „kobieta w ciąży ma również prawo do życia” - przypomniał Marek Krząkała.
Poseł przedstawił fragment programu Koalicji Obywatelskiej adresowany do kobiet.
- Po pierwsze darmowe finansowanie metody in vitro. 500 mln złotych rocznie dla tych, którzy nie mogą w naturalny sposób mieć dzieci. Po drugie - to kobiety będą decydowały o ciąży, nie politycy, nie urzędnicy, nawet nie lekarze, którzy zasłaniając się klauzulą sumienia, nie ratowali życia matki - mówił Krząkała.
Koalicja Obywatelska proponuje też dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych, dostęp do znieczulenia przy porodzie, żłobek w każdej gminie, czy babciowe w wysokości 1500 złotych miesięcznie do 3 roku życia dla kobiet, które urodzą dziecko i chcą wrócić na rynek pracy.
- Jestem tutaj, idę do Sejmu dlatego, że strajkowałam razem z kobietami w październiku, listopadzie i grudniu 2020 roku. Wychodziłam na ulice, dlatego, że moje prawa zostały naruszone. Moje prawa jako kobiety i jako człowieka - mówiła Anna Gaszka.
Kandydatka do Sejmu przekonywała, że program Koalicji dla kobiet jest bardzo dobry.
- Jest tam aborcja do 12 tygodnia życia , jest opieka okołoporodowa. Tego oczekujemy - mówiła.
Przewodniczący klubu radnych KO w Rybniku Łukasz Kłosek tłumaczył, że także radni miasta Rybnika oraz prezydent „walczą o godność kobiety i prawa kobiet”. A jako przykład podał m.in. przekazane przez miasto dofinansowanie dla szpitala na remont porodówki.
- Przeznaczyliśmy 10,5 mln zł na remont oddziału ginekologiczno-położniczego w rybnickim szpitalu. Szpital wojewódzki nie należy do miasta ale uznaliśmy w tym roku, pomimo trudności finansowych, że komfort rodzenia dla rybniczanek jest bardzo ważny - mówił Łukasz Kłosek.
- W przeciągu ostatnich 6 lat zwiększyliśmy liczbę żłobków o ponad 100 procent. Za tym idzie zwiększenie o ponad 100 procent ilości miejsc dla naszych dzieci, mieszkańców naszego miasta - mówił Kłosek.
W 2017 roku w Rybniku działało 5 żłobków (271 miejsc), obecnie jest 12 (534), w tym 3 miejskie. (AK)