Strona główna/Aktualności/Miasto/Łzy na koniec kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika

Łzy na koniec kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika

21.06.2024 Edukacja

- To były bardzo intensywne, pełne energii i rozwojowe lata, które wyzwoliły we mnie jeszcze więcej empatii i bardzo dużo mnie nauczyły. Przede wszystkim tego, że czasem trzeba powiedzieć nie, czasem pójść na kompromis, a czasem mocno postawić na swoim - mówi Elżbieta Płaczek, absolwentka I LO „Powstańców”, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika, która po raz ostatni poprowadziła wczoraj sesję młodych radnych. 20 czerwca w urzędzie miasta pracę w radzie zakończyło czworo maturzystów. Trzech z nich zasiadało w prezydium rady. Były podziękowania i łzy wzruszenia.

Ostatnie głosowanie przewodniczącej Elżbiety Płaczek (w środku). Zdj. Michał Koczy

- MRM to przyjaźnie, działanie i doświadczenia, które zostaną ze mną pewnie na całe życie - dodaje Elżbieta Płaczek, która żegna się z Młodzieżową Radą Miasta oraz z Rybnikiem, bo planuje studia psychologiczne lub socjologiczne.

- Większe miasto, to większe możliwości, ale do Rybnika na pewno wrócę. Nie wykluczam też, że kiedyś zasiądę w dorosłej radzie miasta - mówi nam Ela, która w MRM pracowała dwa lata.

Wczoraj poprowadziła ostatnią sesję, w czasie której radni podsumowali mijającą kadencję. A było co podsumowywać… Radni wspólnie z miastem zorganizowali kolejną edycję szkolnego budżetu partycypacyjnego, za który byli nominowani do nagrody „Innovation in Politics Awards” i w maju reprezentacja MRM z koordynatorką Katarzyną Korbą gościła w Barcelonie. 
Dzięki Karcie Rabatowej MRM Rybnika prawie 1400 uczniów szkół ponadpodstawowych ze średnią ocen powyżej 4,5, podczas dzisiejszego rozdania świadectw otrzymało takie właśnie karty, które uprawniają ich do skorzystania ze zniżek w 26 miejscach - od restauracji po księgarnie. 
W minionej kadencji MRM po raz pierwszy zorganizowała Kongres Samorządów Uczniowskich, a po raz 22 charytatywną Czapkę św. Mikołaja. Ale inicjatyw, szkoleń i spotkań było znacznie więcej (o wszystkich przeczytacie tutaj).

To był dobry rok dla Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika. Zdj. Michał Koczy

- Jesteście głosem rybnickiej młodzieży i potraficie zaangażować innych do działania, za co wam dziękuję. Wasza praca ma sens - mówił radnym prezydent miasta Piotr Kuczera, który wspólnie z dyrektorami kilku szkół wziął udział w ostatniej sesji MRM Rybnika.

Podziękowań było więcej - prezydium rady dziękowało Katarzynie Korbie z Centrum Edukacji i Kultury UM za fachowe wsparcie i pomoc, a młodzieżowi radni dziękowali przewodniczącej i wiceprzewodniczącym: - Myślę, że nasze działania i pomysły przyczyniły się do niejednego uśmiechu na twarzy młodych ludzi i osób starszych. Było nam niezmiernie miło uczyć się od was i z wami współpracować. Zabierzcie ze sobą te cenne doświadczenia i wspomnienia i wyruszcie w dalszą drogę. Życzymy wam wytrwałości i konsekwencji w realizacji kolejnych wyzwań - mówiła Hanna Wycisk, żegnając wzruszonych maturzystów.

Z Młodzieżową Radą Miasta Rybnika żegna się też Florian Rezner. Zdj. Michał Koczy

- Wiedziałem, że czas pożegnań kiedyś nadejdzie… Przez kilka lat byliśmy razem na dobre i na złe i zawsze mogliśmy na siebie liczyć. Dlatego nie mówię żegnajcie, ale do zobaczenia… - zapowiedział Florian Rezner, który planuje studia we Wrocławiu.

I pewnie nie są to puste słowa, co potwierdziła Julia Kretek - jeszcze przed rokiem wiceprzewodnicząca MRM, dziś już studentka UŚ, która również wzięła udział w sesji.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

O szkole na miarę XXI wieku na kongresie rybnickiej młodzieży
O szkole na miarę XXI wieku na kongresie rybnickiej młodzieży

O szkole na miarę XXI wieku na kongresie rybnickiej młodzieży

Dobroczynna Czapka
Dobroczynna Czapka

Dobroczynna Czapka

Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika w nowym składzie
Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika w nowym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika w nowym składzie

do góry