Strona główna/Aktualności/Miasto/Luterańscy delegaci w Rybniku

Luterańscy delegaci w Rybniku

18.09.2023 Miasto

W niedzielę 17 września w rybnickim kościele ewangelickim gościli delegaci odbywającego się w Krakowie zgromadzenia ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej.

O rybnickiej parafii ewangelicko-augsburskiej  i jej kościele opowiedział delegatom Dariusz Wantulok. Zdj. Wacław Troszka

Z udziałem ponad 300 delegatów z 99 krajów od 13 września w Krakowie trwa XIII Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej. W minioną sobotę, 16 września delegaci wybrali nowego prezydenta federacji, którym został duński biskup Henrik Stubkjaer. Z kolei w niedzielę delegaci rozjechali się po parafiach ewangelisko-augsburskich funkcjonujących w Małopolsce i na Śląsku. Grupa delegatów trafiła też po południu do rybnickiej parafii i kościoła przy ul. Miejskiej. O jej historii i bieżącym funkcjonowaniu, a także o historii samego kościoła i znajdujących się w nim organów, opowiedział im Dariusz Wantulok, emerytowany matematyk I LO im. Powstańców Śląskich.

Dariusz Wantulok pokazał  zagranicznym gościom obraz rybniczanki Kazimiery Drewniok

- Państwa wkład w tworzenie i funkcjonowanie parafii budzi nasz podziw i szacunek - powiedział chwilę później jeden z delegatów ks. bp. Ralf Meister, zwierzchnik Krajowego Kościoła Luterańskiego Hanoweru, ale też zwierzchnik Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Niemiec. Mówił też o dobrych i serdecznych wspomnieniach, które pozostaną w sercach delegatów po krakowskim kongresie i licznych spotkaniach, które miały miejsce w jego trakcie.

Po wizycie w kościele delegaci i grupa parafian udali się vis-a-vis do Edukatorium Juliusz, by poznać historię szpitala miejskiego wzniesionego w XIX w. za sprawą niemieckiego lekarza Juliusza Rogera.

Delegaci zgromadzenia ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w rybnickim zborze. Zdj. Wacław Troszka

Wśród delegatów, którzy przyjechali do Rybnika był też biskup z Jerozolimy Sani Ibrahim Azar, będący zwierzchnikiem Kościoła Luterańskiego Jordanii i Ziemi Świętej oraz biskup Tamas Fabiny będący zwierzchnikiem Kościoła Ewangelickiego na Węgrzech. Towarzyszył im m.in. ks. Henryk Reske, radca luterańskiej diecezji katowickiej oraz pastor Michał Matuszek, który od września jest proboszczem rybnickiej parafii ewangelicko-augsburskiej.

Delegaci Światowej Federacji Luterańskiej w Rybniku

7 zdjęć

W niedzielę 17 września kościół ewangelicki w Rybniku odwiedziła grupa delegatów odbywającego się w Krakowie zgromadzenia ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej. O historii i bieżącym funkcjonowaniu parafii ewangelicko-augsburskiej, a także o historii samego kościoła i znajdujących się w nim organów, opowiedział im Dariusz Wantulok, emerytowany matematyk I LO im. Powstańców Śląskich.

 

do góry