Strona główna/Aktualności/Miasto/Łukasz Kohut z Rybnika z poparciem Kuczery, Krząkały i (..)

Łukasz Kohut z Rybnika z poparciem Kuczery, Krząkały i Wolnika. "Potrzebujemy w Brukseli kogoś kto rozumie Śląsk, kto jest stąd"

06.06.2024 Miasto

Wszystkie „rybnickie ręce” na pokład. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera, poseł z Rybnika Marek Krząkała i radny Sejmiku Grzegorz Wolnik zdeklarowali dziś, że w wyborach europejskich 9 czerwca zagłosują na rybniczanina Łukasza Kohuta. - To człowiek stąd, z Rybnika. Doskonale rozumie Rybnik i ziemię rybnicką, doskonale rozumie Śląsk - mówił Piotr Kuczera, przekonując, że nasze miasto i Śląsk sporo zawdzięczają europosłowi Kohutowi.

Piotr Kuczera, Marek Krząkała, Grzegorz Wolnik poparli Łukasza Kohuta przed wyborami 9 czerwca. Zdj. AK

Pod starym jak Śląsk świętym Janem Nepomucenem na rybnickim rynku rybniccy przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej jak jeden mąż zadeklarowali dziś (6 czerwca) swoje poparcie dla rybniczanina Łukasza Kohuta w wyborach europejskich 9 czerwca.

On sam podkreślał związek z tym miastem i tą ziemią.

- Jestem stąd, jestem „u sia”. Przez 5 lat byłem śląskim głosem w Parlamencie Europejskim. Wiele udało się zrobić. Wspólnie z innymi europosłami z Koalicji Obywatelskiej, szerzej "Koalicji 15 października" uratowaliśmy wiele miejsc pracy na Śląsku poprzez zmianę rozporządzenia metanowego - mówił Łukasz Kohut.

Przypomniał, że to on rozpoczął też m.in. proces starania się o Europejską Stolicę Kultury w 2029 roku dla miast Śląska i Zagłębia, a z prezydentem Rybnika walczy o Europejską Zieloną Stolicę dla Rybnika.

- Bo Rybnik to miasto, które przeszło ogromną drogę w staraniach o czyste powietrze i samoświadomość transformacji - mówił Kohut.

Łukasz Kohut wspomniał, że wspólnie z prezydentem Rybnika ściągnęli do miasta pielęgniarstwo. Zdj. AK

Europoseł z Rybnika przypomniał też, że wspólnie z prezydentem Piotrem Kuczerą „ściągnął do Rybnika pielęgniarstwo” (red. chodzi o uczelnię wyższą kształcącą na kierunku pielęgniarstwo na rybnickim kampusie).

Kohut zapowiedział, że w kolejnej kadencji w Europarlamencie chciałby wspólnie z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej naciskać na Komisję Europejską, by Polska mogła jeszcze przez dwa lata dłużej niż zakładano wydatkować pieniądze z KPO, które dopiero niedawno zaczęły spływać do Polski.

- Mamy dwa lata „obsuwy” ze względu na to, co wyczyniał rząd Prawa i Sprawiedliwości w związku z łamaniem praworządności. Chcielibyśmy te dwa lata wywalczyć w Brukseli w kolejnej kadencji parlamentu europejskiego - mówił Kohut, dodając, że pieniądze z UE na inwestycje są bardzo ważne dla samorządów.

Kohut: "Prezydent Andrzej Duda napluł na dziedzictwo naszych starek i starzików"

Kohut zapowiedział, że będzie walczył nadal o

Europoseł z Rybnika zapowiedział także, że nadal chce walczyć o „Śląską Sprawę”.
- Jesteśmy w Rybniku, gdzie 25 procent mieszkańców Rybnika zadeklarowało śląską tożsamość, używanie języka śląskiego. Chcę dalej walczyć o uznanie języka śląskiego za język regionalny. Teraz to się nie udało. Choć byliśmy blisko, najdalej w historii, też dzięki temu, że udawało mi się koordynować działania związane z językiem. Obiecuję i gwarantuję, że jeżeli zagłosujecie 9 czerwca na mnie, to będę tę sprawę dociskał, bo to jest bardzo ważne dla wielu Ślązaków i Ślązaczek, i 9 kolejna próba będzie udana - mówił Łukasz Kohut.
I dodał:

- Bo pan prezydent Andrzej Duda, tą swoją decyzją, a zwłaszcza tym uzasadnieniem napluł na dziedzictwo naszych starek i starzików. Spotykam się z wyborcami na targach, także z wyborcami Dudy i obozu PiS-u i słyszę od nich, że Andrzej Duda, od tego momentu jest persona non grata w wielu śląskich domach. Wyborcy PiSu i Dudy są zażenowani jego decyzją. My nie jesteśmy żadnym elementem wojny hybrydowej. My tu zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy, i będziemy walczyli o uznanie języka śląskiego za język regionalny - mówił Łukasz Kohut.

Europoseł z Rybnika tłumaczył, że wybory europejskie 9 czerwca to „cywilizacyjny wybór”.

- Cywilizacyjny wybór pomiędzy zachodem i silną Polską w Unii Europejskiej - co ja gwarantuję, a PiSem i Konfederacją, sojusznikami Putina, bo oni nawet już się nie kryją z tym, że zamierzają być w jednej frakcji z przedstawicielami Alternative für Deutschland (red. AfD to prawicowo-populistyczna partia polityczna w Niemczech) czy Marine Le Pen, czyli takimi politykami, którzy chcą zdemolować od środka Unię Europejską - mówił Kohut.

Pytany przez dziennikarzy przyznał, że rządy PiS prowadziły do powolnego POLEXITU.

- Myśmy widzieli to na żywo, walczyli każdego dnia - w parlamencie europejskim, w każdej debacie mówiłem, że Polska to nie PiS. Że w Polsce żyją obywatele, którzy chcą być w Europie, mają Unię Europejską i integrację w sercu. Udało nam się 15 października pokonać PiS i to zostało odebrane bardzo pozytywnie przez Europosłów ze wszystkich krajów. Pokazaliśmy jako pierwsi, że można pokonać populistów, bo PiS to jest partia, która tylko i wyłącznie w czasie kampanii wyborczej jest proeuropejska, a tak naprawdę w każdym pojedynczym dniu mojej pracy w Parlamencie Europejskim widziałem ich antyeuropejskość - mówił Łukasz Kohut, prosząc o głosy wyborców, które przy okazji będą czerwoną kartką dla prezydenta Dudy.

- Będę dalej śląskim głosem w Parlamencie Europejskim - zapewnił.

Kuczera: Koszula bliższa ciału. Kohut jest z Rybnika

Przedstawiciele KO z Rybnika. Zdj. AK

Głosować na Łukasza Kohuta w nadchodzących wyborach 9 czerwca zamierza prezydent Rybnika Piotr Kuczera i zachęca do tego mieszkańców.

- Łukasz Kohut jest człowiekiem stąd, jest człowiekiem z Rybnika. Doskonale rozumie Rybnik i ziemię rybnicką, doskonale rozumie Śląsk. Rybnik cieszył się bardzo długo z obecności w parlamencie pana Jana Olbrychta. Pan Jan Olbrycht w pewnym sensie symbolicznie przekazał pałeczkę w ręce młodszego człowieka, który mam nadzieję 9 czerwca udowodni, że jego pobyt w Europarlamencie został doceniony, bo tak naprawdę wiele dla Europy i dla naszego miasta uczynił - mówił Piotr Kuczera.

- Wspomniał tutaj z pewną skromnością - jego działania dotyczące sprowadzenia szkolnictwa wyższego do Rybnika, mówił o Zielonej Stolicy, ale ja chcę przypomnieć też o rzeczach symbolicznych, a ważnych dla rybniczan, o które Łukasz Kohut się starał - czyli placu Kazimierza Kutza, czy pomniku ofiar Tragedii Górnośląskiej - wyliczał Kuczera.

Krząkała: Potrzebujemy w Europarlamencie ludzi, którzy nie mówią, że Unia to wyimaginowana wspólnota

Dokonania europosła z Rybnika chwalił też poseł RP Marek Krząkała i mówił o bezpieczeństwie Polski.

- Łukasz Kohut to doświadczony europarlamentarzysta, to człowiek, który wie, że w Europarlamencie trzeba umieć zawierać sojusze, bo tylko wtedy, kiedy jest się człowiekiem kompromisu, człowiekiem dialogu można wspólnie wypracować stanowisko, a to jest kluczowe wobec tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą - mówił Krząkała.

- Kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze. Potrzebujemy w Europarlamencie ludzi, którzy to rozumieją, którzy nie mówią, że Unia Europejska to jakaś wyimaginowana wspólnota, tylko Polska jest silnym członkiem Unii Europejskiej i trzeba o nią dbać, tworząc sojusze. Bo to jest dla naszego bezpieczeństwa kluczowe - mówił Krząkała.

Grzegorz Wolnik: Ktoś kto rozumie Śląsk jest nam potrzebny

Konferencja Kohuta na rynku 6 czerwca. Zdj. AK

Grzegorz Wolnik, radny Sejmiku Śląskiego przypomniał, że w wyborach nie startuje już Jan Olbrycht, który reprezentował Rybnik w Europarlamencie, dlatego naturalnym wyborem dla rybniczan powinien być Kohut.

- Dzięki tej ekipie, która dotychczas była w Europarlamencie Śląsk zdobył największe fundusze europejskie. Warto walczyć o to, by przesunąć datę zakończenia tych inwestycji (red. z KPO), które się dopiero w tej chwili rozpoczynają, bo zaniedbania rządu PiS są wielkie i będą się jeszcze nam przez lata przypominały. Pamiętajmy również, że za chwilę rozpocznie się programowanie kolejnej perspektywy funduszowej, więc ktoś, kto rozumie Śląsk, kto rozumie region w fazie transformacji będzie nam tam niezmiernie potrzebny. Dlatego trzymam bardzo mocno za Łukasza Kohuta i zapraszam wszystkich rybniczan i Ślązaków by na niego głosowali - mówił Wolnik.

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry