Strona główna/Aktualności/Miasto/Liderzy Trzeciej drogi w Rybniku

Liderzy Trzeciej drogi w Rybniku

01.07.2023 Miasto

W ramach trasy #Jest!Trzecia Droga Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050 i Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL-u spotkali się dzisiaj w Kampusie z mieszkańcami i zwolennikami swoich ugrupowań.

Szymon Hołowia i Władysław Kosiniak-Kamysz spotkali się z mieszkańcami Rybnika w Kampusie. Zdj. Wacław Troszka
W czasie spotkania, w którym wzięło udział około 150 osób i, które trwało blisko półtorej godziny obaj politycy opowiedzieli o idei swojej koalicji najstarszej partii z najmłodszą i opowiedzieli o panujących w niej zasadach, które pozwalają współpracować dwóm ugrupowaniom, które nie we wszystkich kwestiach mają takie same zdanie. Przedstawili też swoje poglądy dotyczące Polski przyszłości, a konkretnie m.in.: transformacji energetycznej, funkcjonowania służby zdrowia i ubezpieczeń społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych, funkcjonowania Lasów Państwowych oraz relacji Polski z Unią Europejską.

W sobotnim spotkaniu z liderami Trzeciej drogi wzięło udział około 150 osób. Zdj. Wacław Troszka

Młodzi ludzie trzymający flagę Górnego Śląska zapytali o ich podejście do Ślązaków i języka śląskiego.
- Język śląski powinien być językiem regionalnym. To przecież nie jest jakaś wydumana historia tylko wasza rzeczywistość i wasze dziedzictwo kulturowe. Jeśli chodzi o waszą tożsamość, jako mniejszości etnicznej, ja nie widzę żadnych przeciwwskazań. Państwo powinno wspierać różnorodność, którą ma, podobnie mniejszość białoruską, niemiecką itd. Jeśli w każdym kolejnym spisie kilkaset tysięcy osób pisze, że czuje się Ślązakami to państwo nie może tego ignorować. A jak ktoś ma jakieś historyczne fobie, jeśli komuś to się kojarzy z Niemcami na punkcie których ma jakąś „zakrętkę” to niech to sobie wyprostuje w inny sposób, Ślązacy to Polacy, którzy czują się Polakami, ale są też Ślązakami i to jest genialne i wspaniałe, temu trzeba przyklaskiwać i to trzeba wspierać i z tego się cieszyć. Jeśli chodzi o moją „Deklarację rybnicką” to dwa razy „ja”! powiedział Szymon Hołownia.

 

W podobnym tonie wypowiedział się Władysław Kosiniak-Kamysz, który wspomniał o współpracy PSL-u z partią Ślonzoki Razem i o postulacie, by na Śląsku uczniowie uczyli się w większym zakresie trudnej historii Śląska. Wspomniał też o koniczności upowszechnienia wiedzy w Polsce wiedzy o Tragedii Górnośląskiej roku 1945. - To też jest nasze zadania - dodał prezes PSL-u.

Liderzy dwóch partii odpowiedzieli też na zadane po śląsku pytanie młodych Górnoślązaków. Zdj. Wacław Troszka

W spotkaniu wziął udział m.in. wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski, który jest członkiem Polski 2050.

Hołownia i Kosiniak-Kamysz w Rybniku

25 zdjęć

W ramach trasy #Jest!Trzecia Droga Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050 i Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL-u spotkali się dzisiaj w Kampusie z mieszkańcami i zwolennikami swoich ugrupowań.

 

Zobacz także

Chcą powalczyć o lepszy Rybnik
Chcą powalczyć o lepszy Rybnik

Chcą powalczyć o lepszy Rybnik

do góry