Strona główna/Aktualności/Miasto/Liczą i weryfikują obywatelskie głosy

Liczą i weryfikują obywatelskie głosy

09.10.2023 Miasto

O północy dobiegło końca trwające od ubiegłego poniedziałku głosowanie mieszkańców w sprawie budżetu obywatelskiego Rybnika na rok 2024. Wyniki powinniśmy poznać jeszcze w tym tygodniu.

W czasie tegorocznego głosowania mieszkańcy mieli do wyboru 8 projektów ogólnomiejskich i 46 lokalnych, czyli dzielnicowych

Tym razem mieliśmy do wyboru 8 projektów ogólnomiejskich i 46 lokalnych. Każdy mieszkaniec Rybnika, bez względu na wiek, mógł oddać jeden głos na projekt ogólnomiejski i jeden na dowolny projekt lokalny, czyli dzielnicowy. Głosować można było w sposób tradycyjny - wypełniając kartę do głosowania, i przez internet.
Od rana w urzędzie miasta trwa liczenie głosów, a tak naprawdę wpisywanie do systemu komputerowego głosów z papierowych kart do głosowania. Następuje wtedy ich weryfikacja, bo system od razu kojarzy i „wyrzuca” głosy podwójne tzn. oddane przez tę samą osobę w wersji papierowej i internetowej. Jak tłumaczy naczelniczka magistrackiego wydziału spraw społecznych Joanna Hawel, w takich przypadkach, zgodnie z uchwałą rady miasta, ustalającą zasady głosowania, tak jedne jak i drugie głosy stają się głosami nieważnymi. W ten sposób osoby, które próbowały oszukać system i zagłosować dwa razy, tracą wszystkie swoje głosy. W czasie poprzednich głosowań takich przypadków było całkiem sporo, a wiemy już, że i w tym roku podwójne głosowania miały miejsce.
Wyniki głosowania mieszkańców zgodnie z harmonogramem prac nad budżetem obywatelskim Rybnika na rok 2024 powinniśmy poznać najpóźniej w najbliższy piątek, 13 października.
Oczywiście największe emocje towarzyszą „rywalizacji” ośmiu projektów ogólnomiejskich, z których tylko jeden doczeka się realizacji w przyszłym roku budżetowym; takie przynajmniej są założenia. Przed rokiem spośród 10 propozycji najwięcej głosów - 3.563, otrzymał inwestycyjny projekt „Kamień Reaktywacja”, który jest właśnie realizowany na terenie ośrodka rekreacyjnego MOSiR-u w dzielnicy Kamień. Na drugi w klasyfikacji projekt oddano wtedy o 33 głosy mniej.


do góry