Strona główna/Aktualności/Miasto/Kopernik na Hoymie

Kopernik na Hoymie

13.02.2023 Miasto

Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” w Niewiadomiu przygotowała wiele atrakcji z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Oprócz warsztatów astronomicznych, które dla szkół ruszają już jutro (14 lutego), w niedzielę czekają na nas niespodzianki z prelekcjami naukowymi, kosmicznym tortem, tańcami i spotkaniem z samym Mikołajem Kopernikiem. Ale na Ignacego warto zajrzeć już w sobotę.

Moc atrakcji z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Materiały prasowe

Urodzony w 1473 roku Kopernik zasłynął głównie jako ten, który wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię. Jednak dla twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego, astronomia była tylko jedną z dziedzin, której się poświęcił. Dał się też poznać jako prawnik, urzędnik, lekarz, duchowny, ekonomista, matematyk, fizyk, kartograf, filolog, czy filozof...
O tym wszystkim dowiedzą się odwiedzający Zabytkową Kopalnię „Ignacy” w Niewiadomiu, gdzie już w sobotę (18 lutego od 11.00) rozpoczną się warsztaty: „Lecimy w kosmos - wirtualna rzeczywistość”, „Oczami drona i nie tylko”, „Budowa łazika z klocków LEGO i warsztaty programistyczne”. Będzie też możliwość gry w kosmiczne planszówki (szczegóły w naszym kalendarium).

A w niedzielę (19 lutego) po Ignacym będzie się przechadzał sam Mikołaj Kopernik, który zapozuje do selfie i zaprosi do urodzinowego tańca.

Program święta. Materiały prasowe

Od 11.00 w budynku stolarni szybu Głowacki na uczestników czekać będą kosmiczne warsztaty oraz pokazy dronów i technologii wirtualnej rzeczywistości, a w budynku dawnej sprężarkowni prezentowana będzie wystawa modelarzy rakietowych. O 13.00 w kierunku słońca zostanie wystrzelona specjalna rakieta, a o 14.00 w maszynowni szybu Kościuszko pojawi się mincerz, który będzie wybijał pamiątkowe monety okolicznościowe dla wszystkich zwiedzających. Z kolei w nadszybiu Kościuszko zaprezentowana zostanie wystawa Polskiej Akademii Nauk w Warszawie „Mikołaj Kopernik - życie i dzieło”. Nie zabraknie też ciekawych prelekcji, a na wieży widokowej zainstalowana zostanie też luneta do obserwacji nieba (obserwacje od 15.00 do 18.30). Kulminacją jubileuszu urodzin Kopernika będzie pokaz zimnych ogni i specjalna iluminacja wieży widokowej (godz. 18.30). Dla najmłodszych przygotowano też konkurs plastyczny „Kopernik na grubie” (szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne są stronie Ignacego).

Kopernik zaprasza na niedzielne urodziny. Materiały prasowe

Honorowym patronatem imprezę objęli: prezydent miasta Piotr Kuczera i rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Warto dodać, że tego dnia bilety łączone na wszystkie atrakcje na Ignacym w promocyjnych cenach: normalny - 15 zł, bilet ulgowy - 8 zł.
Wystawa „Wiek Pary” czynna będzie w godz. 11.00 - 14.00. Pokazy maszyny parowej w ruchu: 14.00, 15.00, 16.00, 17.00.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry