Strona główna/Aktualności/Miasto/Kopalnia Ignacy zabytkiem o najlepszej przestrzeni

Kopalnia Ignacy zabytkiem o najlepszej przestrzeni

17.11.2022 Miasto

We wtorek 15 listopada w sali widowiskowej Politechniki Łódzkiej, podczas Gali Jubileuszowej konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich, odbyło się wręczenie nagrody dla Zabytkowej Kopalni Ignacy. Rybnicki zabytek techniki został wyróżniony w kategorii najlepszej przestrzeni publicznej zabytku w roku 2022.

 Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali.

Z rąk prezesa TUP, dr Tomasza Majdy nagrodę odebrali Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy oraz Adam Grzegorzek, główny specjalista ds. upowszechniania dziedzictwa przemysłowego.

W uzasadnieniu jury konkursowe wskazało, że nagroda została przyznana za stworzenie nowych wartości dostępnych publicznie w otoczeniu i budynkach zabytkowej, najstarszej na ziemi rybnickiej kopalni.

Stworzono nowe centrum dzielnicy Niewiadom. Inwestycja jest częścią procesu rewitalizacji, który trwa od 2014 roku.

Wprowadzono nowe usługi publiczne, funkcje rekreacyjne, a przede wszystkim park tematyczny nawiązujący do historii miasta. Instytucja popularyzuje i upowszechnia dziedzictwo kultury industrialnej. Kapituła Konkursu doceniła przekształcenie miejsca w duchu lokalnych tradycji, zachowanie tożsamości oraz sukcesywne przywracanie do życia zdegradowanej dzielnicy poprzemysłowej w oryginalny i jakościowy sposób, zapewniając właściwą przestrzeń publiczną wszystkim grupom wiekowym.

Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy podziękował jury konkursowemu.

Dyrektor Gołosz w imieniu samorządu Miasta Rybnika podziękował jury konkursowemu za wyjątkowe wyróżnienie. Podkreślił za wystąpieniem prof. Tadeusza Markowskiego, inicjatora konkursu, że w projekcie rewitalizacji najważniejszą rolę odegrała idea dobra wspólnego.

Kopalnia-żywicielka przez prawie 200 lat znajdowała się w samym centrum górniczej miejscowości Niewiadom (dziś dzielnicy Rybnika). Choć był to zakład przemysłowy, w istocie rzeczy pełnił funkcję miejsca publicznego dla wielu pokoleń górników i ich rodzin. Po zamknięciu przestał nim być. Dzięki rewitalizacji odzyskaliśmy pierwotną funkcję społeczną.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Urbanistów Polski we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Instytutem Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej oraz Związkiem Miast Polskich.

Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP) - ogólnopolskie stowarzyszenie społeczno-naukowo-zawodowe urbanistów powstałe w styczniu 1923 roku. Celem Towarzystwa jest aktywne oddziaływanie na wszelkie dziedziny twórczości i działalności kształtującej zagospodarowanie przestrzenne kraju oraz ochronę środowiska. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Urbanistów i Planistów Regionalnych, skupiającego osoby fizyczne oraz podobne organizacje z całego świata. TUP organizuje także doroczne konkursy na najlepszą przestrzeń publiczną, na najlepsze magisterskie prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, planowania i gospodarki przestrzennej, a co trzy lata jest organizatorem kolejnych Kongresów Urbanistyki Polskiej. (red)

do góry