Strona główna/Aktualności/Miasto/Komu mieszkanie komunalne za remont

Komu mieszkanie komunalne za remont

13.02.2024 Miasto

Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej szuka najemców 50 mieszkań, które sami będą musieli wcześniej wyremontować. Jako, że to mieszkania komunalne, przyszli lokatorzy muszą spełniać określone kryteria dochodowe, nie mogą też być właścicielami jakiegokolwiek innego mieszkania.

Do zainteresowania się ofertą miasta dotyczącą najmu mieszkań komunalnych zachęcal dzisiaj prezydent Rybnika Piotr Kuczera wespół Ireną Żylak, naczelniczką magistrackiego wydziału spraw mieszkaniowych i Joanną Fojcik, dyrektorką miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Zdj. Wacław Troszka
- Ta propozycja jest szansą dla tych, którzy chcą zamieszkać w Rybniku, nie stać ich na zakup własnego, a mieszkania ale mają pieniądze na taki remont - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Większość tych mieszkań znajduje się w budynkach, które wcześniej zostały kompleksowo zmodernizowane i są po termomodernizacji czy wymianie niezbędnych instalacji. Osoby zainteresowane konkretnym mieszkaniem i spełniające komunalne kryteria będą mogły w nim zamieszkać w zamian za jego samodzielne wyremontowanie. Wszystkich, dla których stawki czynszu za najem na rynku komercyjnym są zbyt wysokie, zachęcam do zainteresowania się naszą ofertą - mówi prezydent Piotr Kuczera.

Jak mówi Joanna Fojcik, dyrektorka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, większość z tych 50 mieszkań jest zlokalizowana w dzielnicach Boguszowice Osiedle i Niewiadom. To mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe. Najmniejsze z nich mają 22 m2, a największe prawie 65 m2. ZGM szacuje, że koszty zaplanowanych remontów wyniosą od 30 do 85 tys. zł. Oczywiście w przypadku każdego mieszkania są różne, ale w jakiejś części są pochodną metrażu mieszkania.
Jak wyjaśnia Joanna Fojcik, osoby, które zdecydują się na wynajem z remontem, otrzymają od ZGM-u dokładne wytyczne dotyczące prac remontowych, które trzeba będzie w konkretnym mieszkaniu wykonać i to zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.

Do zrobienia

Najczęściej będą do wykonania następujące roboty: zmycie, zdrapanie ścian i sufitów; wyrównanie tynków, wymiana podłóg; wykonanie nowej instalacji elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej (od pionu do urządzeń); montaż urządzeń sanitarnych w kuchni i łazience (bateria, zlewozmywak, umywalka, wanna, prysznic).
Dyrektorka ZGM-u Joanna Fojcik podkreśla, że atutem tego rozwiązania są stosunkowo niskie w porównaniu z wolnym rynkiem stawki komunalnego czynszu. Jak informuje Irena Żylak, naczelniczka magistrackiego wydziału spraw mieszkaniowych obecnie najwyższa stawka najmu obowiązująca w mieszkaniowym zasobie miasta w mieszkaniach o czynszu komunalnym wynosi 8,50 zł za 1 m2. Ponadto przyszli najemcy mieszkań, które sami wyremontują mogą liczyć na zawieszenie czynszu na czas remontu oraz zwolnienie z kaucji mieszkaniowej.

Kryteria i wymogi wobec najemców

O mieszkanie do remontu mogą się ubiegać osoby zamieszkałe w Rybniku, ale nieposiadające prawa własności do mieszkania lub budynku mieszkalnego. Będą one też musiały udokumentować swoją zdolność do pokrycia minimum 70 proc. kosztów planowanego remontu. I jeszcze kryterium dochodowe…

 

O mieszkanie komunalne do remontu będą się mogły starać osoby samotne, których miesięczny dochód wynosi od 2 168 zł do 4 336 zł oraz rodziny, w których dochód na osobę wynosi od 1 301 zł do 4 336 zł.

Zgodnie z zasadami zasiedlania mieszkań komunalnych, większe mieszkania będą przeznaczone dla rodzin o określonej według obowiązujących kryteriów liczebności. Jeśli jednak nie znajdą się takie rodziny, kryterium to zostanie prawdopodobnie złagodzone.

Nabór zainteresowanych

Nabór najemców zdecydowanych na remont mieszkania przeprowadzi Wydział Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miasta Rybnika. Wystartuje on w poniedziałek 19 lutego, wtedy też w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej urzędu miasta pojawi się lista 50 mieszkań, czekających na remont i najemców wraz z materiałem zdjęciowym je prezentującym oraz wytycznymi określającymi zakres prac remontowych dla konkretego mieszkania (bip.um.rybnik.eu - zakładka (w kolumnie po lewej): Mieszkania komunalne/kryteria przyznawania mieszkań/mieszkania do remontu).

Wnętrze jednego z mieszkań do remontu i do zmaieszkania. Zdj. Materiały prasowe UM Rybnika

Jak informuje dyrektorka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku Joanna Fojcik, w ubiegłym roku zawarto z najemcami 166 umów dotyczących najmu mieszkań komunalnych, 82 umowy dotyczące lokali socjalnych oraz 46 umów w sprawie najmu mieszkań do remontu.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry