Strona główna/Aktualności/Miasto/Kolorowe skarpetki na rybnickich drzewach

Kolorowe skarpetki na rybnickich drzewach

21.03.2023 Miasto

Ponad sto kolorowych skarpetek nie do pary zawisło dziś (21 marca) na drzewach rosnących wokół rynkowej fontanny. Niecodzienny happening zorganizował rybnicki Warsztat Terapii Zajęciowej nr 1 „Przystań” w ramach obchodów Dnia Osób z zespołem Downa.

Kolorowe skarpetki zawisły na drzewach rosnących na rynku. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Data - 21.03 - nie jest przypadkowa - to właśnie w 21 parze chromosomów, osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Symbolem tego niedopasowania społecznego i genotypowego stały się kolorowe skarpetki nie do pary, w myśl hasła: „skarpeta bez pary w domu to codzienność, chromosom bez pary to nasza odmienność”.

Zdarzyło się wam kiedyś włożyć dwie różne skarpetki? Dziś taka pomyłka była mile widziana! Zdj. (S)

Takie właśnie dwie różne skarpetki na znak solidarności z osobami z tym syndromem założyli dziś uczestnicy święta, jakie po raz drugi z rzędu zorganizowano na rynku miasta.

- W tym roku świętujemy pod hasłem „Z nami, nie dla nas”, które odzwierciedla prawidłowe podejście do niepełnosprawności. To przecież z nami żyją osoby z zespołem Downa. Mają swoje radości, problemy, marzenia oraz pasje - mówiła Agata Marszałek, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 1 „Przystań”.

Jedną z nich - pasję do muzykowania - pokazali podczas dzisiejszego święta. Przebiegało ono w gorących afrykańskich rytmach dzięki bębnom, na których zagrały osoby z zespołem Downa, ale też ich rodzice, instruktorzy oraz zaproszeni goście.

Gra na bębnach pod okiem eksperta - Wioli Piątek. Zdj. (S)

A wszystko to pod okiem Wioli Piątek, instruktorki gry na bębnach afrykańskich, djembe i dun-dun, która ma za sobą udział w warsztatach bębniarskich w Gwinei. A jednym z utworów, który razem zagrano był „We Will Rock You” zespołu Queen.

Oli bardzo spodobała się wspólna gra na bębnach. Zdj. (S)

Punktem kulminacyjnym dzisiejszego święta była oczywiście akcja wieszania kolorowych skarpetek na rynkowych drzewach, których zbiórkę prowadził WTZ „Przystań”.

Zawieszanie skarpetek nie było takie łatwe. Zdj. (S)

Aby łatwiej było je zawiesić do skarpetek doszyto wstążki, a do akcji wieszania włączyli się mieszkańcy, uczniowie i przedszkolaki oraz rodziny, w których żyją osoby z zespołem Downa, ale też zaproszeni goście, m.in. poseł Marek Krząkała i prezydent miasta Piotr Kuczera.

Święto zakończyło się wspólną zabawą i tańcami z wodzirejem Pawłem Jagodzińskim i wolontariuszami z fundacji Impuls - Fabryka Kreatywności.

Do akcji włączyli się również uczniowie i nauczyciele. Zdj. (S)

Skarpetki będą wisieć na rynkowych drzewach do piątku.

Skarpetki na rybnickich drzewach

41 zdjęć

21 marca ponad sto kolorowych skarpetek nie do pary zawisło na drzewach rosnących wokół rynkowej fontanny. Niecodzienny happening zorganizował rybnicki Warsztat Terapii Zajęciowej nr 1 „Przystań” w ramach obchodów Dnia Osób z zespołem Downa. Świętowano w rytm gorących afrykańskich dźwięków dzięki bębnom, na których zagrały osoby z zespołem Downa, ale też ich rodzice, instruktorzy oraz zaproszeni goście. A wszystko to pod okiem Wioli Piątek, instruktorki gry na bębnach afrykańskich. Zabawa była przednia!

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry