Strona główna/Aktualności/Miasto/Karetki z PRL-u w Rybniku

Karetki z PRL-u w Rybniku

03.09.2022 Miasto

Do godz. 18 na rybnickim rynku można się przyjrzeć trzem karetkom pogotowia z czasów późnej Polski Ludowej. To fiat 125 z roku 1988, polonez z 1993 i reanimacyjna nysa z 1991.

Trzy karetki w dawnym stylu, czyli fiat, polonez i reanimacyjna nysa. Zdj. Wacław Troszka

To większa część kolekcji Wojciecha Wertyporocha z Gliwic. Jak mówi, od dziecka fascynowały go „koguty”, czyli niebieskie, migające światła pojazdów specjalnych i to je najpierw zbierał, aż do momentu, gdy  trafiła mu się okazja i kupił wspomnianą nyskę.

Właściciel kolekcji

Wszystkie trzy samochody są w całości oryginalne. Nysa, wyposażona w unikatową szafkę reanimacyjną, „służyła” w służbie zdrowia w  Świętochłowicach, ale później już w transporcie cywilnym woziła ekipę budowlańców, a przed zasileniem kolekcji pana Wojciecha zamieszkiwał w niej bezdomny mężczyzna. Z kolei dużego fiata kupił od leśniczego z okolic Olkusza, który kupił go, by wywozić z lasu zwierzynę upolowaną przez myśliwych, ale okazało się, że na grząskich leśnych traktach poczciwy fiat kiepsko sobie radził.

Wyposażenie tych samochodów newiele ma wspólnego ze współczesnymi standardami. Zdj. Wacław Troszka

Prezentacja peerelowskich karetek jest częścią akcji reklamowej poprzedzającej otwarcie Edukatorium Juliusz w dawnym szpitalu Juliusz, co nastąpi 10 września.

Wacław Troszka

Karetki z PRL-u w Rybniku

13 zdjęć

Na rybnickim rynku można się przyjrzeć trzem karetkom pogotowia z czasów późnej Polski Ludowej. To fiat 125 z roku 1988, polonez z 1993 i reanimacyjna nysa z 1991. To większa część kolekcji Wojciecha Wertyporocha z Gliwic.

 

do góry