Strona główna/Aktualności/Miasto/Kandydaci KO w okręgu rybnickim. "PiS zlikwidował 14 (..)

Kandydaci KO w okręgu rybnickim. "PiS zlikwidował 14 kopalń, musimy te tereny przywrócić ludziom"

05.09.2023 Miasto

5 września na schodach Teatru Ziemi Rybnickiej Koalicja Obywatelska zaprezentowała swoich kandydatów w wyborach do Sejmu w okręgu nr 30.

Borys Budka i kandydaci KO do Sejmu z "okręgu rybnickiego"

Poseł Krzysztof Gadowski, "jedynka" na liście Koalicji Obywatelskiej w "okręgu rybnickim", przedstawiając drużynę KO, mówił, że to ludzie stąd, którzy znają problemy tego okręgu i na co dzień je rozwiązują.

- My wiemy, co dzieje się na Śląsku. Śląsk ma przed sobą potężne wyzwanie. Przechodzi transformację, która będzie jeszcze trwała lata. PiS zlikwidował 14 kopalń. 17 poddał kompletnej likwidacji. Taka decyzja zapadła. My musimy te tereny przywrócić gospodarczo. Musimy je przywrócić ludziom - mówił Krzysztof Gadowski.

Obecny na briefingu Borys Budka przekonywał, że na liście KO w "okręgu rybnickim" są osoby, które od lat zmieniają swoje małe ojczyzny na lepsze.

- Bardzo żałuję, że dzisiaj o Śląsku rozmawiamy przez pryzmat posła Morawieckiego, który ze Śląskiem nie ma nic wspólnego, oprócz jednego - niespełnionych obietnic. Kiedy tutaj, na Śląsku słyszymy o kolejnych pomysłach pana Morawieckiego, to możemy odesłać do Jaworzna, by się przejechać tym milionem samochodów elektrycznych. Oczywiście ich nie znajdziecie, ale znajdziecie 300 hektarów wyciętego lasu pod fabrykę, która, znając życie, nigdy nie powstanie - tłumaczył Borys Budka, mówiąc też o „przejedzonych” przez ostatnie 8 lat rządów PiS pieniądzach, które "mogły pracować na transformację".

Budka wytknął premierowi Morawieckiemu, że mówi o termomodernizacji, ale zapomina dodać, że środki na termomodernizację będą pochodziły ze środków europejskich.

- Pan mówi o termomodernizacji nie wspominając o środkach europejskich, bo musiałby się pan przyznać, że to wasz rząd, wasza większość parlamentarna zablokowała te środki europejskie - mówił Budka, zwracając się do Morawieckiego.

Borys Budka w Rybniku mówił, że te wybory są o przyszłości Polski, o tym, czy dzieci będą oddychać czystym powietrzem, czy będą wykorzystywane środki europejskie, „czy będziemy mieli nowoczesną szkołę, bez ciężkich plecaków i zadań domowych, czy „będziemy mieli samorząd wyposażony nie tylko w kompetencje, ale odpowiednie środki finansowe i czy będziemy partnerem dla innych w Unii Europejskiej”.

Poseł z Rybnika Marek Krząkała, który na co dzień w Sejmie zajmuje się polityką zagraniczną i unijną, na schodach rybnckiego teatru mówił, że wierzy w zwycięstwo i w to, że Śląsk pozyska środki z Krajowego Programu Odbudowy.

- Wierzę w to, że przywrócimy pozycję i wizerunek Polski w Europie. To jest najważniejsze z myślą o naszych dzieciach. Bo Polska jest w naszych sercach - mówił Marek Krząkała. (AK)

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 30

 1. Krzysztof Gadowski - poseł z Jastrzębia-Zdroju
 2. Gabriela Lenartowicz - posłanka z Krzanowic
 3. Marek Krząkała - poseł z Rybnika
 4. Anna Gaszka - nauczycielka, radna z Żor, w poprzednich wyborach kontrkandydatka prezydenta Waldemara Sochy
 5. Mirosław Duży - starosta powiatu mikołowskiego, w przeszłości kandydat do senatu
 6. Mieczysław Kieca - prezydent Wodzisławia Śląskiego
 7. Alicja Widawska - działaczka społeczna z Jastrzębia-Zdroju, pracowniczka Instytutu Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica
 8. Grzegorz Wolnik - radny sejmiku, pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny
 9. Jarosław Ligas - mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju, w powiecie wodzisławskim znany jako prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Marcel"
 10. Bartłomiej Gabryś - mieszkaniec Mikołowa, wykładowa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
 11. Aleksandra Buchta - mieszkanka Godowa, pracowniczka Urzędu Miasta Wodzisław Śl.
 12. Daniel Krzanicki - raciborzanin
 13. Irena Pilarska - żorzanka
 14. Krystian Mrukwa - mieszkaniec Rudy Śląskiej
 15. Weronika Piekoszowska - emerytowana nauczycielka z Rybnika
 16. Anna Szweda-Piguła - mieszkanka Wodzisławia, dyrektor Centrum Rozwoju Miasta oraz naczelnik Wydziału Dialogu Promocji i Kultury w Urzędzie Miasta Wodzisław Śląski
 17. Agata Żołędziewska - mieszkanka Orzesza
 18. Kamil Owczarek - wiceprzewodniczący rady miejskiej Żor

 

 

Zobacz także

Łukasz Osmalak "jedynką" na liście Trzeciej Drogi do Sejmu w okręgu rybnickim
Łukasz Osmalak "jedynką" na liście Trzeciej Drogi do Sejmu w okręgu rybnickim

Łukasz Osmalak "jedynką" na liście Trzeciej Drogi do Sejmu w okręgu rybnickim

Piotr Masłowski, kandydat do Senatu: "Polityka to nie billboardy". Wiceprezydent Rybnika przedstawił program
Piotr Masłowski, kandydat do Senatu: "Polityka to nie billboardy". Wiceprezydent Rybnika przedstawił program

Piotr Masłowski, kandydat do Senatu: "Polityka to nie billboardy". Wiceprezydent Rybnika przedstawił program

do góry