Strona główna/Aktualności/Miasto/Kamień będzie świetny dzięki mobilizacji mieszkańców

Kamień będzie świetny dzięki mobilizacji mieszkańców

07.11.2022 Miasto

Sukces zagwarantowało 3.563 bohaterów, którym chciało się zagłosować - napisała na Facebooku autorka zwycięskiego projektu ogólnomiejskiego „Kamień - reaktywacja” Małgorzata Piaskowy, radna miejska i przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Kamień.

W Kamieniu mieszkańcy spotkają się na kawie. Wizualizacja Kamień Reaktywacja

Projekt zgłoszono do budżetu obywatelskiego już w ubiegłym roku, ale przed rokiem przepadł w głosowaniu. Tym razem w jego rozreklamowanie zaangażowała się nie tylko rada dzielnicy, ale spora część mieszkańców Kamienia.

Studentki architektury Karolina i Sara przygotowały profesjonalne wizualizacje, pokazujące ośrodek w Kamieniu już po zrealizowaniu proponowanych inwestycji, a w nakręconym filmiku do głosowania na projekt zakładający m.in. budowę trzech boisk do siatkówki plażowej, w tym jednego z trybunami na 100 osób, zachęcał nasz olimpijczyk, siatkarz plażowy Mariusz Prudel. Na Facebooku pojawił się również filmik instruktażowy pokazujący, jak zagłosować na Kamień.

Studentki architektury przygotowały fajne wizualizacje. Grafika Kamień Reaktywacja

- W pogodne dni do ośrodka w Kamieniu wciąż przyjeżdża wiele osób, również z ościennych miejscowości. Zastanawiałam się, czego brakuje, by ktoś, kto przyjedzie tu z rodziną, z małymi dziećmi, miał co robić przez cały dzień. Rozmawialiśmy też z osobami, które odwiedzają ośrodek. To uczestnicy zawodów Kamień Extreme podpowiedzieli nam, że nie ma w naszym województwie miejsca, w którym stale byłby dostępny tor dla miłośników przeszkodowych sportów ekstremalnych, na którym mogliby bez problemu potrenować. Zbudujemy taki tor w Kamieniu - mówi Małgorzata Piaskowy.

Powstanie zespół małych tężni. Wizualizacja Kamioeń Reaktywacja

Wszystkie inwestycje zaplanowane w wartym 3 595 000 zł projekcie „Kamień - reaktywacja” zostały uzgodnione z gospodarzem ośrodka, czyli MOSiR-em w Rybniku. Zostały też, jak przekonuje autorka, dobrze przemyślane. Projekt zakłada np. wybudowanie sześciu niedużych tężni łukowych. Ale trzy z nich będzie zasilał jeden system, a trzy pozostałe drugi.

- Chodzi o to, by w przypadku jakiejś poważniejszej awarii nie trzeba było wyłączać wszystkich sześciu albo w przypadku mniejszego obłożenia można było uruchomić tylko trzy - mówi Małgorzata Piaskowy.

Wzdłuż linii brzegowej powstanie drewniany pomost. Wizualizacja Kamień Reaktywacja

Pomyślano również o osobnej strefie dla osób, które wolą ciszę i nie przepadają za licznym towarzystwem. Wzdłuż linii brzegowej jednego z położonych na terenie ośrodka stawów powstanie 80-metrowy drewniany pomost, a po dokonaniu zaplanowanych nasadzeń - wysokie, ozdobne trawy, które odizolują to miejsce od reszty ośrodka zapewniając ciszę i spokój.

Ścisły sztab akcji promocyjnej tworzyli Monika Glosowitz i Wojciech Olanin. Dzięki zaangażowaniu członków rady dzielnicy w sąsiadującym z kościołem parafialnym, domu katechetycznym zorganizowano w czasie głosowania dyżur z komputerem. Po kolejnych mszach zachęcano głównie seniorów, by tam podeszli i zagłosowali.

Banery i ulotki reklamujące projekt pojawiły się też w innych
dzielnicach Rybnika. Pomogli sponsorzy, na kampanię reklamową zebrano 6 tys. zł.

- Cieszy mnie zaangażowanie wielu młodych ludzi - mówi Małgorzata Piaskowy. Nie zamierzała zgłaszać po raz drugi ubiegłorocznego projektu, ale dała się przekonać. - Marcelina Przybyłek, sprawiła, że na nowo uwierzyłam w ludzi i lawina ruszyła - dodaje.

Wacław Troszka

do góry