Strona główna/Aktualności/Miasto/Już nie Jessica i Brajanek, czyli rybnickie imiona roku

Już nie Jessica i Brajanek, czyli rybnickie imiona roku

05.01.2024 Miasto

W 2023 roku najchętniej wybieranym imieniem dla nowo narodzonych dziewczynek w Rybniku była Alicja, co może być zaskakujące, bo dotąd nie było ono na topie.

Alicja i Jakub to najpopularniejsze imiona dla noworodków urodzonych w naszym mieście w 2023 roku. Zdj. Arch. GR

W ubiegłym roku aż 18 razy rodzice wybrali dla swoich córeczek imię Alicja. Tylko nieco mniej popularne były Julie (12), Maje i Emilie (po 10) oraz Liliany, Zofie (po 9) i Pole (8), które dotąd nie znajdowały się na czele statystyk tutejszego Urzędu Stanu Cywilnego. Po raz kolejny za to w rybnickim rankingu imion męskich najpopularniejszy był Jakub (14), który od lat nie wychodzi z mody. Tuż za nim był Filip (13).

- Równie dużą popularnością cieszyły się imiona Leon, Mikołaj i Nikodem, a po raz pierwszy w czołówce znalazły się też imiona Adam i Kacper - wyjaśnia Janina Grabowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Rybniku.

W statystykach USC w 2023 roku były też oryginalne imiona, jak Kajetan, Kilian, Cyprian czy Ariel. Pojedyncze pary decydowały się na dość rzadkie dziś żeńskie imiona, jak Hiacynta i Klementyna. Nie było też przypadków, by wybrane przez rodziców imię było dla dziecka ośmieszające czy wymagałoby konsultacji z Radą Języka Polskiego.

- W minionym roku takich kontrowersji nie było - zauważa kierownik rybnickiego USC.

Nie brakowało za to wniosków o zmianę imienia lub nazwiska. Rocznie USC w Rybniku wydaje ponad 150 takich decyzji administracyjnych. Najwięcej przypadków dotyczy zwykle kobiet, które po rozwodzie wracają do poprzedniego nazwiska, a w przypadku imion - w większości o zmianę wnioskują osoby, które na co dzień używają drugiego imienia. 

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Śluby w Rybniku: więcej cywilnych, mniej konkordatowych
Śluby w Rybniku: więcej cywilnych, mniej konkordatowych

Śluby w Rybniku: więcej cywilnych, mniej konkordatowych

do góry