Strona główna/Aktualności/Miasto/Jubileuszowy odpust u św. Antoniego

Jubileuszowy odpust u św. Antoniego

19.06.2023 Miasto

Niedzielny odpust w bazylikalnej parafii św. Antoniego był kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu 200-lat żywego kultu popularnego Antoniczka w Rybniku.

W czasie odpustowej sumy ks. biskup Grzegorz Olszowski poświęcił koronę chwały - jubileuszowe dziękczynne wotum dla patrona bazyliki i Rybnika. Zdj. Wacław Troszka
W 1823 roku u zbiegu dzisiejszych ulic Mikołowskiej i Powstańców Śląskich rybniczanie zbudowali św. Antoniemu Padewskiemu kapliczkę, w której umieścili jego figurę. W 1903 roku w sąsiedztwie tej kapliczki rozpoczęła się budowa neogotyckiego kościoła św. Antoniego, do dziś nazywanego przez wielu rybniczan i nie tylko, nowym kościołem.

Zobacz wideo z procesji z figurą św. Antoniego:


Uroczystej sumie odpustowej, która o godz. 11 rozpoczęła się w bazylice, przewodniczył mocno rybnicki biskup katowicki ks. Grzegorz Olszowski. Rybnicki, bo zanim we wrześniu 2018 roku przyjął święcenia biskupie, przez cztery lata był tu proboszczem. Po mszy świętej biskup Olszowski poświęcił koronę chwały - jubileuszowe, dziękczynne wotum dla patrona parafii i Rybnika wykonane z inicjatywy proboszcza ks. Marka Bernackiego ze złota ofiarowanego przez czcicieli św. Antoniego z parafii i z całego miasta.
Na zakończenie uroczystości w bazylice połączone chóry Autograph, Bel Canto z I LO im. Powstańców Śl. oraz Chór im. A. Mickiewicza z Niedobczyc wykonały rybnicką pieśń „Ziemia węgla”. Muzykę do wiersza Janiny Podlodowskiej pod tym samym tytułem, napisał rybniczanin prof. Akademii Muzycznej w Katowicach Jacek Glenc, a chórami dyrygowała jego małżonka Joanna Glenc.

W bazylice rybnickie chóry pod batutą Joanny Glenc zaśpiewały rybnicką piśń

Po sumie odbyła się tradycyjna procesja z figurą św. Antoniego ulicami śródmieścia, w której wzięli udział m.in. prezydent Rybnika Piotr Kuczera, przewodniczący rady miasta Wojciech Kiljańczyk ora grupa radnych.

Niedzielna procesja z figurą św. Antoniego. Zdj. Wacław Troszka

Po zakończonej procesji ks. biskup Grzegorz Olszowski udzielił jej uczestnikom biskupiego błogosławieństwa.

Jubileuszowy odpust w bazylice św. Antoniego

16 zdjęć

Niedzielny odpust (18 czerwca) w bazylikalnej parafii św. Antoniego był kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu 200-lat żywego kultu popularnego Antoniczka w Rybniku.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry