Strona główna/Aktualności/Miasto/Jechaliśmy budowaną drogą regionalną między (..)

Jechaliśmy budowaną drogą regionalną między Wodzisławską a Sportową. Zobacz zdjęcia!

13.11.2023 Miasto

- Byliśmy w tym miejscu w kwietniu 2020 roku. Wówczas kończył się tu pierwszy etap budowy rybnickiego odcinka drogi regionalnej. Byli tacy, którzy mówili wtedy, że to droga donikąd. W tym momencie to „nikąd” ma już nazwę. Praktycznie na całej długości kolejnego, ponad 4 kilometrowego odcinka trwają prace - mówi Janusz Koper, wiceprezydent Rybnika na placu budowy dalszej trasy, która pobiegnie od ulicy Wodzisławskiej do Sportowej. Dziś, 13 listopada, terenowymi samochodami jechaliśmy po placu budowy.

Budowany odcinek drogi regionalnej w Rybniku od ul. Wodzisławskiej do Niewiadomia. Zdj. Aleksander Kól

Przy ulicy Wodzisławskiej nie ma już słynnej hałdy ziemi, na której kończyła się dwupasmowa droga, z czego śmiano się swego czasu w TVP. Dziś właśnie w tym miejscu wjechaliśmy na plac budowy nowego 4-kilometrowego odcinka trasy, który pobiegnie aż do Niewiadomia.

Zobacz wideo z przejazdu śladem budowanej drogi regionalnej w Rybniku:

Łatwo nie było, bo teren gdzieniegdzie jest jeszcze grząski - w paru miejscach nie dałaby rady nawet miejska toyota z napędem 4x4, dlatego do ulicy Gruntowej dojeżdżamy istniejącymi drogami.

Z przygodami docieramy w okolice skrzyżowania z ulicą Krzywoustego.

Prezydent Kuczera tłumaczy, że droga jest naturalną obwodnicą miasta, ułatwi życie mieszkańcom Niewiadomia i Niedobczyc i odegra rolę dla biznesu. Zdj. Lucyna Tyl

- Tu budowany będzie wiadukt, który skomunikuje dzielnice Niedobczyce i Niewiadom z ulicą Raciborską, ale nie będzie tu możliwości zjazdu, nie będzie bezpośredniego połącznia ulicy Krzywoustego z drogą regionalną - tłumaczy Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji.

Ze wzniesienia widać rozpoczynającą się budowę węzła przy ulicy Grota Roweckiego. To ten węzeł będzie łączył istniejący układ komunikacyjny z drogą regionalną. 

Hawel dodaje, że na nowym odcinku drogi zostanie wybudowany jeden węzeł, ale trasa będzie miała połączenie ze wcześniej wybudowanym Węzłem Wodzisławskim oraz skrzyżowaniem z ulicą Sportową, gdzie zbudowane zostanie rondo. Powstaną też 4 wiadukty, oraz 5 przepustów dla zwierząt. Pod jednym z obiektów znajdzie się kapliczka, którą teraz dokładnie zabezpieczono. Nie będzie przenoszona.

Kapliczka znajdzie się pod wiaduktem. Zdj. W. Troszka

W wolnym tempie, drogą techniczną docieramy do ulicy Sportowej, gdzie docelowo powstanie rondo, łączące tę ulicę z Drogą Regionalną. 

- To rondo będzie kończyło Drogę Regionalną w granicach miasta Rybnika - przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Uprzedzam, że jeden z jego wlotów pozostanie na razie ślepy, mamy jednak nadzieję, że w przyszłości uda się połączyć rybnicki odcinek z dalszym biegiem drogi, jaki powinien powstać od strony Rydułtów. Być może kiedyś powstanie w tym miejscu węzeł drogowy, choć póki co jest to melodia przyszłości. Przed nami jeszcze co najmniej rok prac przy dokończeniu rybnickiego odcinka. Nie uda się oczywiście uniknąć pewnych niedogodności, jakie zwykle rodzą takie przedsięwzięcia. Z góry za nie przepraszam, prosząc o cierpliwość i wyrozumiałość - dodaje prezydent. 

Droga ma być gotowa w 2025 roku. Zdj. Aleksander Król

Tak naprawdę prace przy budowie ruszyły niedawno, bo 15 września. Po wykonaniu prac przygotowawczych takich jak niezbędne wyburzenia (wyburzono 11 budynków), a także wycinka drzew i krzewów, ruszyły prace ziemne. W tej chwil na całej długości odcinka trwa budowa dróg technicznych oraz uzbrajanie terenu. Prace prowadzone są jednocześnie na wielu odcinkach. Na chwilę obecną wykonawca ocenia stan zawansowania prac na ok. 5-10 procent. 

Marcin Chmielewski, dyrektor kontraktu przyznaje, że najtrudniejsze jeszcze przed nimi.

- Jesteśmy w trakcie wykonywania prac, które są niezbędne do prowadzenia wszelkich robót. Jesteśmy w trakcie przygotowywania frontu pod budowę obiektów mostowych - mówi Chmielewski, dodając, że w terenie weryfikują też stan faktyczny, bo projekt został wykonany w 2013 roku, a inwestycja częściowo znajduje się na terenach szkód górniczych.

- Największym wyzwaniem na tym etapie będzie wzmocnienie gruntów i wykonanie nasypów zbrojonych. W zimie chcemy wykonać wzmocnienie gruntów na całym odcinku budowy - dodaje Chmielewski.

Wizytujący po raz kolejny budowę prezydent Piotr Kuczera, nie kryje zadowolenia z postępu prac. 

- To największe zadanie inwestycyjne w budżecie na rok  2024. Przyzwyczailiśmy się, że droga regionalna jest wybudowana, a przecież budujemy drugi etap. Nowy odcinek jest krótszy, liczy 4 kilometry, ale jest to podstawowe zadanie w budżecie na rok 2024, które budżet będzie kosztowało przeszło 100 mln złotych - mówi Piotr Kuczera.

Prezydent podkreśla, że droga będzie naturalną obwodnicą miasta od dzielnicy Niewiadom przez dzielnice Boguszowice, Gotartowice aż do Żor i okolice autostrady. 

Prezydent dodaje, że droga ma odegrać dużą rolę dla biznesu. Na terenie po byłej hałdzie kopalni Ignacy miasto przygotowało 14-hektarową strefę gospodarczą.

- Szybka komunikacja, szybki przepływ towarów, ludzi, ma w biznesie duże znaczenie - dodaje Kuczera.

Inwestycję realizuje wybrana w przetargu firma Budimex S.A. z Warszawy za kwotę nieco ponad 268 mln zł.  Budowa brakujących 4 km Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna na terenie miasta Rybnika od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej uzyskała dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Funduszu Polski Ład w łącznej kwocie 165 mln zł.

Przypomnijmy, że większa część rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna (czyli przeszło 10 km od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej) została wybudowana dzięki środkom unijnym i oddana do użytku w kwietniu 2020 roku. Kosztowała przeszło 475 mln zł (w tym 290 mln zł to środki z UE).

Rozpoczęta budowa kolejnego odcinka drogi obejmuje:

  • bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z ul. Grota-Roweckiego
  • skrzyżowanie typu rondo na skrzyżowaniu z ul. Sportową
  • 4 obiekty mostowe, umożliwiające trasie przekraczanie innych dróg oraz obsługę węzła,
  • 5 przepustów dla zwierząt.

Koszt dokończenia budowy drogi obejmuje również wykonanie oświetlenia, odwodnienia, przebudowę i budowę sieci uzbrojenia terenu, wykonanie elementów ograniczających negatywny wpływ inwestycji na środowisko np. ekrany akustyczne oraz nasadzenia zieleni.

Budowa 4-kilometrowego odcinka drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna

18 zdjęć

Prezentujemy zdjęcia wykonane dzisiaj na rozległym placu budowy brakującego, 4-kilometrowego odcinka drogi regionalnej Racibórz - Pszczyna. Można na nich zobaczyć m.in. dobrze zabezpieczoną kapliczkę w dzielnicy Niewiadom, miejsce, w którym postanie rondo łączące nową drogę ekspresową z ul. Sportową w Niewiadomiu oraz doraźną piaskownię, którą, szczęśliwie dla wykonawcy, odkryto na placu budowy.

Redaktor Naczelny
Aleksander Król

Zobacz także

Rybnik buduje wielką drogę. Zobacz wideo z przejazdu śladem budowanej drogi regionalnej
Rybnik buduje wielką drogę. Zobacz wideo z przejazdu śladem budowanej drogi regionalnej

Rybnik buduje wielką drogę. Zobacz wideo z przejazdu śladem budowanej drogi regionalnej

do góry